ŚWIĘTA UZASADNIONEJ POTRZEBY

Miniony tydzień upłynął pod znakiem przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Były to pierwsze (przynajmniej za mojej pamięci), w czasie których nie trzeba było zastanawiać się nad tą plamą na obrusie, którą na pewno zauważy babcia, albo kombinować, gdzie przenocować ciotkę, która nie za bardzo przepada za naszym psem. Spędzaliśmy (powinniśmy) spędzać je jak kwarantannę, w towarzystwie najbliższej rodziny.

Mało kto zauważył, ale przy okazji Wielkanocy mięliśmy pierwszą koronawirusową miesięcznicę. Mianowicie, od 12 marca została zawieszona praca szkół i przedszkoli i właściwie od tego momentu można uznać, że wirus zaczął szaleć w naszym kraju. Nastroje rodziców i zamkniętych w czterech ścianach dzieci zostały uspokojone przez Ministra Edukacji na czwartkowej konferencji prasowej. Otóż zarówno egzamin ósmoklasisty, jak i matury zostaną przesunięte na drugą połowę czerwca, aby tylko zapewnić bezpieczeństwo. Ponieważ druga połowa czerwca ma 15 dni, z czego tylko 12 należy do roku szkolnego, a 4 z nich są wolne od zajęć, pozostaje bardzo ciasne okienko kiedy te egzaminy będzie można przeprowadzić. Bo jak na razie przedłużenia szkoły w planach nie ma.

Minister Zdrowia, na tej samej konferencji prasowej zarządził, że od poświątecznego czwartku wszystkich będzie obowiązywało zakrywanie ust i nosa. Nawet nie maseczką, a chociaż chustką albo szalikiem. Chyba jednak zostaniemy przy maskach, bo zaraz wejdziemy w drugą połowę kwietnia i noszenie szalika będzie groziło śmiercią z przegrzania.

Dzięki wspaniałomyślności partii rządzącej, która zezwoliła w okresie świąt Wielkanocnych gromadzenie się w kościołach nie po 5, a po 50 osób, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach mogły odbyć się Rezurekcje, będące ważnym elementem tradycji. Prawdopodobnie to był powód, dla którego dziesiątego kwietnia cała śmietanka partii rządzącej mogła spokojnie złożyć kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w jej dziesiątą rocznicę. Nagabywany później przez nieprzychylne partii rządzącej rzecznik policji tłumaczył, że wszyscy zgromadzeni nie byli tam prywatnie, ale ich obecność wynikała z obowiązków służbowych, czyli wynikających z bycia prezesem partii rządzącej, kuzynem prezesa, mężem bratanicy prezesa i byłym prezesem telewizji. Widać służba krajowi nie oszczędza nikogo, o najbliższej rodzinie nie wspominając.

Media niezależne (w większości prawicowe), wspierające partię rządzącą, przez ostatni tydzień na zmianę analizowały tajemnicę Wielkanocy i postępowanie byłego wicepremiera Jarosława Gowina. Wynik tej analizy jest taki, że zachowanie premiera jest skandaliczne, bo być szefem partii koalicyjnej i jednocześnie nie mieć żadnej funkcji rządowej to totalna bezczelność. Zaczęły pojawiać się zarzuty o „kierowanie z tylnego siedzenia” oraz głosy o zakulisowych działaniach bez transparentności i braku odpowiedzialności społecznej. Czy tylko mnie się to z kimś kojarzy?

Starsi mieszkańcy naszego kraju z pewnym rozczuleniem mogli powitać powrót „Pana Władzy”. Dla młodszych czytelników: w ten sposób (czasami prześmiewczy) zwracano się do przedstawicieli Milicji Obywatelskiej. Ze względu na niefortunne sformułowania w rozporządzeniach o zakazie zgromadzeń i opuszczania domu, interpretację pozostawiono policjantom. A oni, w zależności od sytuacji różnie reagują. Dla jednych ojciec z trójką dzieci na placu zabaw to nielegalne zgromadzenie, dla innych rowerzysta w lesie to przestępca. Aż strach robić zakupy, bo później człowiek się nie wytłumaczy, że butelka wódki to rzeczywiście towar pierwszej potrzeby.

Panika spowodowana wirusem powoduje, że nie wszyscy zaczynają myśleć logicznie. Otóż jeden z radnych Koalicji Obywatelskiej w Namysłowie zażądał usunięcia kolonii nietoperzy ze strychu tamtejszego szpitala. Uzasadnia to tym, że przecież nietoperze przenoszą covid-19 i jedyne co, to dba o zdrowie i życie mieszkańców. Na żądanie odpowiedział przedstawiciel starosty, informując radnego, że i owszem, na terenie powiatu jest siedlisko nietoperzy, które jest chronione, za które starostwo otrzymuje dotację unijną, a po drugie, jeśli jest jakaś ich kolonia w szpitalu, to bardzo dziękuje radnemu za informację, bo do tej pory nikt o niej nie wiedział. A tak na marginesie, europejskie nietoperze nie przenoszą wirusa (robią to gatunki chińskie), ani wścieklizny (to z kolei robią gatunki amerykańskie).

W czasie Wielkanocy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyszedł ze szpitala po przebyciu infekcji koronawirusowej. I tutaj nastąpiły dwa świąteczne cuda. Po pierwsze, premier Zjednoczonego Królestwa przeprosił się z NHS (Narodowa Służba Zdrowia) i stwierdził, że są bijącym sercem kraju w dobie zarazy. Po drugie przestali mu przeszkadzać imigranci, po tym, jak zajmował się nim lekarz z Portugalii i pielęgniarka z Nowej Zelandii.

Na rynku energetycznym zaczęły się dziać rzeczy straszne. Ze względu na kwarantannę znacząco spadł pobór energii elektrycznej (prawdopodobnie z powodu zamkniętego dosłownie wszystkiego). Nie wiadomo jak to wpłynie na pobór węgla, ale kopalnie zaczynają się już poważnie zastanawiać nad tym jak ograniczyć wydobycie, które i tak było już za duże w zeszłym roku. Być może poluzowanie polityki unijnej co do pomocy państwa spowoduje, że Polska będzie mogła zachować się odpowiedzialnie i dotrzymać obietnicy, że „za kadencji Zjednoczonej Prawicy nie zostanie zamknięta żadna kopalnia”. Przecież nie mają innych w tej chwili bardziej palących wydatków i potrzeb.

Historycznym wydarzeniem była decyzja państw wydobywających ropę naftową. Podjęły wspólną decyzję (nawet USA i Rosja były „za”) o ograniczeniu wydobycia, ponieważ cena spadła do poziomu z lat 80. Dzięki temu na chwilę udało się ją podbić. Na nieszczęście dla krajów, dla których płynna ropa jest jedynym źródłem dochodów, wszystko wskazuje na to, że nawet drastyczne ograniczenie wydobycia ich nie uratuje i najwyższa pora zacząć myśleć o innych gałęziach gospodarki.

A z okazji minionych już świąt dużo zdrowia sobie i wszystkim życzę

Żmija

Żmija

Jadowity punkt widzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *