BOISKO W TRUSKOLASACH

Przed ubiegłorocznymi wyborami do parlamentu, w których jako „jedynka” z PiS na Śląsku startował obecny premier, po wyborczym weekendzie, w drodze do Warszawy odwiedził wraz z ministrem Łukaszem Schreiberem Truskolasy, gdzie zorganizowano spotkanie dla dziennikarzy, na którym Premier złożył obietnicę budowy nowoczesnego boiska w tej miejscowości. Przypomnijmy.

Do końca ubiegłego roku w Truskolasach powstać miał nowoczesny obiekt sfinansowany w połowie z rezerwy celowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w drugiej ze środków własnych gminy lub innych dotacji, jeśli udałoby się takie dodatkowo pozyskać. W ciągu miesiąca gmina miała ogłosić przetarg na budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i trybunami, a po wyłonieniu wykonawcy planowana była budowa boiska w okresie kolejnych trzech miesięcy. Do końca roku obiekt miał zostać oddany w użytkowanie lokalnej społeczności. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu powiedział między innymi, że budowa boiska wpisuje się w szerszy program, o certyfikowaniu szkółek piłkarskich i szkoleniu młodzieży w naszym narodowym sporcie, jakim jest futbol.

Moim marzeniem jest, by młodzież z takich miejscowości jak ta mogła trenować. By była szkolona według najlepszych wzorców, ale by wdrażano także nasze własne, polskie, nowatorskie rozwiązania – mówił Premier.

Głos zabrał też Jakub Błaszczykowski.

To dla mnie bardzo ważny dzień, bo od 2010 roku zabiegałem o powstanie boiska, bo tutaj się wychowałem, szlifując charakter i stawiając pierwsze piłkarskie kroki. Liczę też na to, że takich Kubów Błaszczykowskich, a nawet bardziej – Krzysztofów Piątków czy Robertów Lewandowskich będzie z Truskolas jeszcze więcej. A nawet jeśli nie wszyscy młodzi chłopcy z tej miejscowości zrobią piłkarskie kariery, na pewno sport pomoże im ukształtować charakter – mówił były kapitan polskiej reprezentacji.

Przyjazd premiera i ministra jego kancelarii, był niewątpliwie ogromnym sukcesem młodego wójta Wręczycy Wielkiej, bo o boisko w tej miejscowości, która wychowała dwóch reprezentantów drużyny narodowej, kapitanów i obecnego selekcjonera, zabiegano tutaj od wielu lat. Jednak pomimo wysiłków i zabiegów czynionych ze strony Kuby i jego wujka Jerzego, nie było wcześniej zrozumienia ze strony ówczesnej rady gminy i obiekt taki nie powstał, mimo iż wiele okolicznych gmin wybudowała boiska typu Orlik na swoich terenach.

Teraz, kiedy niemal zapomnieliśmy już o obietnicach premiera złożonych w obecności Kuby Błaszczykowskiego 22 lipca w Truskolasach, w sprawie coś drgnęło.

Gmina Wręczyca Wielka ogłosiła przetarg, którego przedmiotem ma być przebudowa i rozbudowa boiska sportowego w Truskolasach, to obiekt zlokalizowany przy szkole podstawowej imienia Stanisława Ligonia w tej miejscowości. Projekt budowy ma zostać zrealizowany ze środków ministra sportu, a pochodzących z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Gmina w dokumentach zastrzega jednak, że w przypadku nieotrzymania dofinansowania z wyżej wymienionych środków na realizację tego projektu, przewiduje unieważnienie postępowania. Boisko ma mieć wymiary 90 metrów długości na 60 metrów szerokości i łączną powierzchnię 5400 metrów kwadratowych. Jako nawierzchnię boiska przewiduje się sztuczną trawę o wysokich parametrach użytkowych zapewniającym długotrwałe użytkowanie. Oprócz boiska przewidziana jest również trybuna o konstrukcji stalowo-aluminiowej z trzema rzędami siedzeń, składająca się z 211 miejsc siedzących, a także jednego miejsca dla osoby niepełnosprawnej wraz z jej opiekunem. Wymiary trybuny to z kolei 40,60 metrów długości.

Pozostaje więc tylko czekać na wykonawcę, pieniądze i rozpoczęcie robót.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Jedna myśl na temat “BOISKO W TRUSKOLASACH

 • Avatar
  19 kwietnia 2020 o 03:59
  Permalink

  Aż jednego miejsca dla osoby niepełnosprawnej???!!!! No ku… wow,brawo WY inżyniery i magistry!Dobrze,że nie wysłaliscie Ich na Olimpię pod vive!
  Pierwszy,cały!! rząd!obowiązkowo dla takich osób,łącznie z podjazdami!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *