URZĄD GMINY REAGUJE NA OFERTY MONTAŻU FOTOWOLTAIKI

Wiele osób miała ostatnio okazję spotkać się z przedstawicielami firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej młody mężczyzna maszerował pomiędzy posesjami z tego typu ofertą. Sposób rozmowy sugerował możliwości dofinansowania ze środków unijnych tego typu instalacji. Zainteresowanie tematem jest duże, bo apetyt na tego typu instalacje rozbudziły gminy, w których przed kilkoma laty pojawiło się sporo tego typu dopłat. Teraz jednak to przede wszystkim firmy prywatne trafiają do mieszkańców z ofertami, które jednak w sposób mało przejrzysty składają oferty, przy okazji sugerując, że to program będący uzupełnieniem oferty gminnej, która nie weszła do realizacji – tak był w gminie Panki. I chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z oferty prywatnych firm, to jednak trzeba wiedzieć, że korzyść ma przede wszystkim firma realizująca montaż – czyli zupełnie inaczej niż w przypadku działań gminy, gdzie dofinansowanie wynosiło kilkadziesiąt procent, a wkład własny mieszkańców ułamek sumy, jaką należałoby zainwestować samodzielnie.

Niejasności pojawiają się w wielu gminach, póki co jednak zareagowano w Lipiu. Tamtejszy urząd gminy jednoznacznie poinformował, że za propozycjami montażu fotowoltaiki nie stoi powaga i autorytet Gminy, a firma prywatna. Sam zaś urząd nie realizuje obecnie tego typu programu. Informacja Wójta Gminy Lipie w sprawie dofinansowania do urządzeń fotowoltaicznych pojawiła się na stronie gminy, poniżej treść powiadomienia.

Wójt Gminy Lipie informuje, że ulotki dotyczące dofinansowania do urządzeń fotowoltaicznych, które w ostatnim czasie zostały dostarczone mieszkańcom gminy Lipie, nie były wysyłane przez tutejszy Urząd. Gmina nie realizuje obecnie żadnego programu w tym zakresie. Mieszkańcy mają możliwość skorzystania z dofinansowania na montaż urządzeń fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „ Mój Prąd”. Program ten nie jest obsługiwany przez samorządy gminne.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *