RAKÓW TRENUJE I CZEKA NA MECZ ZE ŚLĄSKIEM

Po dwóch miesiącach przerwy od ostatniego spotkania ligowego z Pogonią Szczecin wznowili treningi piłkarze częstochowskiego Rakowa. PKO Ekstraklasa już 25 kwietnia otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego zielone światło na przygotowania do restartu spotkań. Rozgrywki   mają zostać wznowione 29 maja br. i zakończone 18-19 lipca.

We wtorek  rano 5 maja  piłkarze Rakowa Częstochowa otrzymali z PZPN zgodę na treningi w grupach. Sztab szkoleniowy Czerwono-Niebieskich był na to doskonale przygotowany i już w środę 6 maja  po godzinie 11:00 częstochowianie ruszyli z pierwszymi zajęciami. W poniedziałek grupa 50 osób poddanych izolacji przeszła badania na obecność przeciwciał wirusa COVID-19 wykonywane przez Komisję Medyczną PZPN. Wszyscy zawodnicy oraz przedstawiciele sztabu szkoleniowego otrzymali negatywne wyniki testów.  We wtorek rano Polski Związek Piłki Nożnej, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja, wyraził zgodę na treningi grupowe Rakowa Częstochowa. Działając w zgodzie z Ekstraklasą,  zespół z Częstochowy  został podzielony na trzy mniejsze grupy. Pierwsze zajęcia Czerwono-Niebiescy odbyli już w środę, gdy trenowali na własnym obiekcie. Nie zabrakło elementów treningu siłowego, jak i taktycznego.

Do treningów wróciły też wszystkie drużyny grające w PKO Ekstraklasie, które również musiały się dostosować do wymogów związanych z powrotem na boiska. –   Jesteśmy pierwszą grupą w Polsce która przebadała się na taką skalę i tak kompleksowo. Plan, który został przygotowany przez grupę medyczną Ekstraklasy i PZPN, zaakceptowany przez stronę rządową, zdał egzamin. Pierwszy etap za nami. Teraz czas na treningi i dalsze ścisłe przestrzeganie ustalonych zaleceń, tak żebyśmy pod koniec maja mogli wznowić rozgrywki mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin AnimuckiDziękuję wszystkim klubom za współpracę w tym niełatwym i zupełnie nowym w świecie piłkarskim zadaniu, jakim jest powrót do gry w obliczu pandemii koronawirusa. Wiele klubów było bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie planu powrotu rozgrywek w ramach grupy sportowej i medycznej Ekstraklasy. Szczególnie chciałbym podziękować lekarzom z Komisji Medycznej: prof. Krzysztofowi Pawlaczykowi z Lecha Poznań, doktorowi Jackowi Worobcowi z Zagłębia Lubin oraz doktorowi Jackowi Jaroszewskiemu, lekarzowi reprezentacji Polski, którzy przeprowadzali cały proces testowania. Dodatkowo chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym osobom z PZPN, w szczególności Łukaszowi Wachowskiemudodaje.

Restart rozgrywek zostanie  zainicjowany w piątek 29 maja we Wrocławiu o godz. 18.00, kiedy tamtejszy Śląsk podejmie ekipę z Częstochowy. Przypomnijmy, że to spotkanie pierwotnie miało się odbyć 13 marca  bez udziału publiczności. Jednak w związku z początkiem pandemii koronawirusa wszystkie mecze kolejki 27.  Kolejki  PKO Ekstraklasy sprzed ponad dwóch miesięcy zostały przełożone, a liga wstrzymana. Departament rozgrywek ustalił na razie terminarz dwóch  kolejek. Po wyjazdowym meczu we Wrocławiu podopieczni Marka Papszuna podejmą na Gieksa Arena w Bełchatowie Łódzki Klub Sportowy. Spotkanie odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 18.00. Na chwilę obecną liderem rozgrywek jest Legia Warszawa, a tabelę zamyka Łódzki Klub Sportowy. Częstochowianie z dorobkiem 36 punktów zajmują bezpieczną 9. lokatę w tabeli.

Piotr Nicpoń               

Dokładny terminarz 27.  kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy 

Piątek, 29 maja 2020

  • 18:00: Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa (Canal+ Sport / nSport+)
  • 20:30: Pogoń Szczecin – KGHM Zagłębie Lubin (Canal+ Sport / Canal+ 4K) 

Sobota, 30 maja 2020

  • 15:00: ŁKS Łódź – Górnik Zabrze (Canal+ Sport)
  • 17:30: Piast Gliwice – Wisła Kraków (Canal+ Sport)
  • 20:00: Lech Poznań – Legia Warszawa (Canal+ Sport / Canal+ 4K / TVP Sport) 

Niedziela, 31 maja 2020

  • 15:00: Cracovia – Jagiellonia Białystok (Canal+ Sport)
  • 17:30: Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (Canal+ Premium / Canal+ 4K)

Poniedziałek, 1 czerwca 2020

  • 18:00: Wisła Płock – Korona Kielce (Canal+ Sport / Canal+ 4K)
Piotr Nicpoń

Piotr Nicpoń

historyk politolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *