AUTA DLA STRAŻY

W piątek 17 sierpnia OSP w Pankach wzbogaciła się o nowe auto gaśnicze do jednostki. Nabytek został entuzjastycznie przyjęty przez strażaków ochotników i władze gminy, a także Starostę Powiatu kłobuckiego Henryka Kiepurę, który uświetnił obecnością przyjazd auta do jednostki. Prócz strażaków, to właśnie starosta może być najbardziej zadowolony z zakupu pojazdu, do którego walnie się przyczynił forsując 200 tysięcy złotych dotacji do zakupu. W tym miejscu warto przypomnieć, że ostatnie trzy lata to doskonały czas dla strażaków ochotników z całego powiatu, którzy wzbogacili się o szereg nowych pojazdów.

Pierwsze na powiatowej mapie było Miedźno gdzie dotarła SCANIA o oznaczeniach GBA 3/36 będąca pierwszym z trzech pojazdów dla powiatowych strażaków przewidzianych na rok 2016. Był to też pierwszy nowy samochód tego typu w powiatowym taborze straży od ponad 22 lat. Dwa kolejne auta trafiły do Wręczycy Wielkiej i Krzepic. To odpowiednio: GBA dla OSP Wręczyca Wielka zabudowywany przez kielecką firmę MOTO – TRUCK na podwoziu ciężarówki MAN i GBA dla OSP Krzepice na podwoziu Mercedes Benz Atego, również zabudowywany przez kielecką firmę.

W roku 2017 firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych dostarczyła GBA dla OSP Rębielice Królewskie za kwotę około 800 tysięcy złotych. Firma MOTO-TRUCK Kielce dostarczyła samochód do OSP Lipie za kwotę 789 660 złotych. A firma Dragon samochód Opel Movano SLRt za kwotę około 200 tysięcy złotych do OSP Kalej. Również Gmina Miedźno przy współudziale państwowej kasy wydała około 850 tysięcy złotych dla strażaków z Ostrów nad Okszą. Nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy to GBA 3/32 Scania P370 wyprodukowany przez PS Szczęśniak – pierwszy pojazd tego typu w kraju.

Rok 2018, to teoretycznie okres, w którym mają szanse na kolejne nowe pojazdy dwie, a być może nawet trzy miejscowości. Pierwsze auto w tym roku trafiło do jednostki w Pankach, to nowe Volvo dostarczone przez firmę Bocar. Kolejna jednostka to OSP w Białej, która również ma otrzymać nowy pojazd. Teoretycznie istnieje jeszcze szansa na zakup auta dla gminy Opatów, wstępną deklarację w tej sprawie składał w roku ubiegłym wójt Bogdan Sośniak.

RADOŚĆ ZAKUPÓW I FINANSOWANIE POJAZDÓW

Radość z zakupu nowego pojazdu dla straży w Pankach, mąci jedynie najwyższy jednostkowy koszt tego zakupu spośród wszystkich gmin naszego powiatu.

Miedźno zakupując nowe auto dla swoich strażaków

Dzięki decyzjom podjętym przez samorząd województwa i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach Gmina Wręczyca Wielka otrzymała łączne dofinansowanie 400 tysięcy złotych na zakup pojazdu wartego 787 tys. zł. Tyle samo otrzymała łącznie Gmina Krzepice na ich auto. Ostrowy nad Okszą uzyskały 300 tys. zł ze środków Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego – wartość pojazdu 849 930,00zł. Dofinansowanie dla OSP Rębielice Królewskie (gmina Popów) od Marszałka Województwa Śląskiego to 376 tys. zł. Dofinansowanie OSP Lipie od Marszałka Województwa Śląskiego to 371 tys. zł. OSP w Białej ma obietnicę dofinansowania kwotą około 350 tysięcy złotych – reszta z budżetu gminy Kłobuck. Panki wypadają na tle pozostałych gmin słabo – to jedynie 200 tysięcy dofinansowania, resztę zapłacić ma gmina.

Lista gości obecnych na przekazywaniu i poświeceniu samochodów w miejscowościach gdzie zakupiono pojazdy, jest zawsze wyjątkowo długa. Są przedstawiciele Starostwa, Komendanci Państwowej Straży Pożarnej, członkowie prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach, przemarsze straży w asyście lokalnych orkiestr dętych – jednym słowem jest to ważne i podniosłe święto i wydarzenie dla mieszkańców i służb. W Pankach oficjalnego przekazania pojazdu do służby nie było i niewiadomo kiedy nastąpi. Auto przyjechało w piątek, w trakcie dożynek poświęcił je miejscowy proboszcz i pojazd powrócił na parking pod restauracją Athena, bo nie ma możliwości, by wjechać do garażu strażnicy w Pankach. Jako, że nasza redakcja była przy okazji przekazania pojazdów we wszystkich miejscowościach naszego powiatu gdzie auta nowe i używane trafiły, możemy śmiało napisać tak fatalnie nie zorganizowano tego nigdzie, co przyznają również miejscowi strażacy, z którymi rozmawialiśmy.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *