Oficjalne otwarcie sekcji Judo w Kłobuckim Oriencie

W Szkole podstawowej nr 3 w Kłobucku 17 października odbyło się uroczyste otwarcie sekcji Judo działającej przy Uczniowskim Klubie Sportowym Orient Kłobuck. Uroczystego otwarcia nowopowstałej sekcji dokonał Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski wraz z Prezesem Orientu Sławomirem Jaskułą. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Danuty Gosławskiej oraz Dyrektora OSiR w Kłobucku Jacka Krakowiana.

Po części oficjalnej odbyła się część sportowa, w której zaproszona młodzież i dzieci z SP 3 mogła podziwiać umiejętności uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku o profilu mundurowym, którzy zaprezentowali: rozgrzewkę pod sporty walki, gimnastykę akrobacyjną, techniki interwencyjne, uwalnianie się z chwytów i obezwładnianie broni, techniki stójkowe oraz pokaz walk w formule Grapplingu i MMA z elementami Judo. Po świetnej prezentacji grupy Michała Kalkego i Grzegorza Garbaciaka nadszedł czas na prezentację olimpijskiej dyscypliny sportu judo. Pokaz zaczął się od krótkiej rozgrzewki w wykonaniu adeptów kłobuckiej sekcji judo, następnie Mateusz Jaskuła zaprezentował kilka elementów z gimnastyki akrobatycznej, która jest nieodzowną częścią treningu judo. Następnie podstawowe techniki wraz z komentarzem zaprezentowali dwaj multimedaliści z najlepszego klubu w Polsce – Czarnych Bytom.

Przemysław Matyjszek VI Dan polski judoka, zawodnik Czarnych Bytom, wicemistrz Europy w wadze 100 kg i brązowy medalista w kategorii open w 2007 roku, 5 na Mistrzostwach Świata w Kairze w 2005 roku, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004, 5 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, obecnie pierwszy trener Czarnych Bytom oraz Grzegorz Słabiak I Dan, zawodnik Czarnych Bytom, student AWF w Katowicach, obecny trener sekcji Judo w Oriencie.

Myślę, że otwarcie sekcji judo w naszym mieście to kolejny krok w kierunku poszerzenia oferty sportowej dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Jak na tak niewielką miejscowość mamy przecież w Kłobucku Piłkę Nożną, Taekwon-Do, Pływanie, Tenis Stołowy, Siatkówkę, Taniec Towarzyski oraz Judo. Małymi kroczkami przygotowujemy się również do oficjalnego otwarcia w naszym klubie sekcji Boksu, która już jakiś czas istnieje w naszym klubie. Chcemy aby nasz klub miał szeroką ofertę jeśli chodzi o sporty walki. W planach mamy jeszcze zajęcia z akrobatyki gimnastycznej i MMA. Często znajomi zadają mi pytanie Dlaczego judo?, przecież od 25 lat zajmujesz się Taekwon-Do. Więc odpowiadam. Kiedyś będąc jeszcze w szkole średniej miałem okazję być na zawodach judo dzieci w Czarnych Bytom gdzie całkiem przypadkiem spotkałem wychowanka klubu, dwukrotnego medalistę Igrzysk Olimpijskich Waldemara Legienia, oczywiście dostałem autograf, który mam do dzisiaj. Wtedy już trenowałem Taekwon-Do więc o judo nie było mowy. Kiedy mój starszy syn Mateusz zaczął wykazywać pewne predyspozycje ku uprawianiu sportu, zaczęliśmy poszukiwać dyscypliny, w której mógłby się spełniać. Zaczęliśmy od Taekwon-Do i pływania, po drodze była piłka nożna, tenis stołowy i ziemny, no i sześć lat temu przyszedł czas na judo. Tak się zaczęło. Kiedy mój młodszy syn pojechał z nami na trening do Czarnych Bytom, to cały czas się pytał kiedy znów tam pojedziemy, wtedy postanowiłem, że z braku czasu na dojazdy na treningi do Częstochowy i Bytomia otworzymy sekcję Judo w Kłobucku. Jak się później okazało judo ma swoją historię w mieście. Na przełomie lat 70 i 80 była już tutaj mieście sekcja, a nawet w latach 70 odbyły się zawody dzieci i młodzieży. Myślę, że historię tej dyscypliny olimpijskiej, a także historię tego sportu w Kłobucku przybliżymy czytelnikom w oddzielnym artykule – powiedział Prezes Orientu Kłobuck Sławomir Jaskuła

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *