Rajd ku Niepodległej

W środę 24 października 2018 roku młodzież Zespołu Szkół nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku odbyły marsz pieszo-rowerowy w ramach projektu ,,Nasza Niepodległa”, realizowanego w Zespole szkół nr 3, w związku z podjęciem się realizacji projektu ogólnopolskiego ,,Niepodległa”.

Młodzież i dzieci przebyły trasę z miejsca swej nauki, czyli Kłobucka, by spotkać się pod pomnikiem Bitwy pod Mokrą. Przybyli uczcili minutą ciszy pamięć poległych na polu bitwy pod Mokrą, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem.

W dalszej części rajdu młodzież i dzieci udały się do zabytkowego, XVIII-wiecznego kościółka pw. św. Szymona i Judy Tadeusza, aby zwiedzić go i wysłuchać opowieści o dziejach tego miejsca, które było świadkiem upadku Rzeczypospolitej i jego wskrzeszenia po I wojnie światowej, a zwłaszcza w czasie bitwy pod Mokrą 1 września 1939 roku, kiedy to kościół znajdował się w samym centrum walk Niemców i ułanów Wołyńskiej Brygady Kawalerii.

Następnie grupa rajdowa udała się do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą, gdzie przybyli zwiedzili pod okiem kustoszy wystawę okolicznościową, dotyczącą historii bitwy pod Mokrą.

Wykład pracowników muzeum na temat przebiegu bitwy i udziału w niej polskich pociągów pancernych znacząco wzbogacił wiedzę uczniów i rozbudził w niektórych żyłkę historyczną, co z pewnością okaże się pomocnym w dalszej ich edukacji.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *