100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W POWIECIE

KŁOBUCK

Tutaj uroczystości rozpoczęto już 10 listopada o 16.00 zbiórką przed pomnikiem Jana Długosza (Rynek im. Jana Pawła II). Następnie złożono wiązanki kwiatów pod płytą Józefa Piłsudskiego, kolejno pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a po przemarszu uroczystym w korowodzie ulicami miasta złożono kwiaty pod pomnikiem Matki Polki i pod pomnikiem Władysława Sebyły. Następnie odbył się apel pamięci, by wkrótce po nim delegacje udały się do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia i odbyła się wieczornica patriotyczna „A to Polska właśnie”. W kolejne dwa dni uroczystości przeniosły się na Rynek gdzie odśpiewano przed południem hymn, a następnie odbyła się Msza Św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Marcina.

KRZEPICE

Krzepiczanie hucznie świętowali setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W przeddzień Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, sala kinowa Domu Kultury zgromadziła wielopokoleniową publiczność – dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów oraz przedstawicieli organizacji, szkół, instytucji oraz samorządu na czele z Burmistrzem Krzepic Krystianem Kotynią wraz z radnymi Rady Miejskiej. Wszyscy mogli wziąć udział we wspólnej, artystycznej wędrówce po kartach historii. Program wieczornicy składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpili podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dankowicach, którzy zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony dziejom polskiej pieśni patriotycznej – opowieść o odradzaniu się niepodległej Ojczyzny i o tym, jak twórczość muzyczna kształtowała ducha narodu. Montaż przygotowała Bożena Mazurek. Na zakończenie tej opowieści został odśpiewany Hymn Państwowy.

Drugą częścią Wieczornicy była Gala Laureatów Gminnego Festiwalu Piosenki „Śpiewajmy dla Niepodległej”, do którego przesłuchania odbyły się w sali kinowej 29 października bieżącego roku. Inicjatywa wspólnego śpiewania dla Niepodległej cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – w eliminacjach uczestniczyło 73 solistów. Celem festiwalu była artystyczna integracja dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów z terenu gminy Krzepice, popularyzowanie śpiewu oraz amatorskiej twórczości artystycznej, jak również edukacja muzyczna i historyczna. Uczestnicy prezentowali jeden utwór w języku polskim nawiązujący tematycznie do Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mógł pochodzić z wybranej epoki historycznej lub być utworem współczesnym, wykonywanym przez artystów polskiej sceny muzycznej. Komisja konkursowa oceniała dobór repertuaru, emisję głosu, staranność i dokładność wykonania, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Podczas Wieczornicy Patriotycznej ponownie wysłuchano wykonań laureatów.

Wszyscy soliści, zarówno laureaci, jak i osoby wyróżnione, otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach (książki, gry edukacyjne i zabawki). Osoby dorosłe otrzymały podwójne zaproszenia do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl „Przyjazne dusze”.

Na zakończenie Wieczornicy głos zabrał Burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia. Wieczór uświetnił gość specjalny – jurorka festiwalu „Śpiewajmy dla Niepodległej” Karolina Jędrak, z utworem „TAKI KRAJ”.

W drugim dniu Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, bezpośrednio po uroczystej Mszy Św. w Intencji Ojczyzny, zgromadzono się na płycie rynku w Krzepicach, aby kontynuować wspólne świętowanie. Po hymnie głos zabrał burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, a o tym, jak kształtowała się polska państwowość po 123 latach niewoli opowiedział historyk, Marcin Świerczyński. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krzepic zagrała wiązankę pieśni żołnierskich i patriotycznych. W niebo – dla naszej Niepodległej wypuszczono 100 balonów, jako symbol stu lat Polski Niepodległej.

LIPIE

Uroczystości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie odbyły się 10 i 11 listopada 2018 roku w gminie Lipie, również miały charakter podniosły i wypełniony patriotyczną symboliką. W sobotnie popołudnie mieszkańcy gminy spotkali się Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu, by obejrzeć program artystyczny przygotowany przez sekcje GOK w Lipiu oraz dzieci i młodzież szkolną. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego przez chór GOK w Lipiu, głos zabrała wójt gminy Lipie, Bożena Wieloch.

– Sto lat temu zakończyła się niezwykle długa droga wyzwalania naszej Ojczyzny spod jarzma ucisku państw zaborczych. Polska ponownie pojawiła się nie tylko na mapach świata i Europy, ale także w urzędach, szkołach, na ulicach dużych miast i w codziennym życiu małych wiosek. Wolną Polskę witano radośnie. Witano z nadzieją i wiarą na lepszą przyszłość… Wolność, dana nam wraz końcem I wojny światowej, przeszła ciężką próbę podczas okupacji niemieckiej i trudnych lat powojennych w komunistycznym reżimie. Jako naród wyszliśmy z podniesionym czołem z historycznych zawirowań. Dziś nie musimy przelewać krwi za nasz kraj i ginąć w walce, jednak świętując stulecie tego niezwykłego wydarzenia, powinniśmy zastanowić się, czym jest dla nas patriotyzm. To niewątpliwie postawa obywatelska i wspólne działania na rzecz społeczeństwa, to dobra praca i nauka, ale także dbałość o środowisko naturalne… Kochajmy mądrze naszą Ojczyznę. Pamiętajmy, że Polska jest w nas, w naszych sercach i czynach – mówiła Wójt.

Część artystyczna rozpoczęła się tanecznym pokazem krakowiaka w wykonaniu przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu. Następnie dzieci i młodzież z sekcji GOK w Lipiu zaprezentowały widzom przedstawienie opisujące losy Polski podczas 123–letniej drogi do wolności. Na scenie pojawiły się historyczne postacie – marszałka Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy Pierwszej Kompani Kadrowej. Ukazano również walkę o wolność w codziennym życiu – w szkołach, kościołach i polskich domach. Występom młodych artystów towarzyszyły pieśni w wykonaniu chóru GOK w Lipiu i solistów sekcji wokalnej. Dziewczęta ze szkoły Podstawowej Rębielicach Szlacheckich zaprezentowały niezwykłe malowniczy, „biało-czerwony” taniec z flagami. W drugiej części sobotniej uroczystości wręczono stypendia Wójta Gminy Lipie.

W niedzielę mieszkańcy licznie zgromadzili się przy Urzędzie Gminy Lipie. Po przypięciu kotylionów, wykonanych specjalnie na tę okazję przez uczniów ZS-P w Lipiu, rozpoczął się przemarsz do kościoła parafialnego w Dankowie, gdzie odbyła się msza św. za Ojczyznę. W korowodzie niesiono obraz Matki Bożej Dankowskiej – w otoczeniu girlandy żywych kwiatów niesionych przez dzieci z SP w Rębielicach Szl., sztandary szkół oraz jednostek OSP, pięknie grała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu. Jednak bohaterką tego wyjątkowego marszu była ogromna, 100-metrowa, biało – czerwona flaga. Symbolicznie połączyła całą lokalną społeczność – młodych i starszych, pracowników i przedsiębiorców, świeckich i duchownych, ludzi o różnych charakterach, poglądach, zawodach.

Do tej symboliki nawiązał w czasie homilii ks. kanonik Henryk Dusza, który powiedział:

Kiedy patrzyłem na tę wielką narodową flagę, niesioną zgodnie przez tak wielu ludzi, zobaczyłem w niej naszą Ojczyznę. Zobaczyłem jaka jest wspaniała w swej różnorodności, jak piękna waszym pięknem i silna waszym zgodnym działaniem. Jak bardzo potrzebuje każdego z nas, aby móc się rozwijać.

Dużą grupę uczestników korowodu stanowiły małe dzieci oraz uczniowie szkół w Lipiu i Rębielicach Szlacheckich. Wiele z nich niosło w rękach chorągiewki oraz baloniki, w których umieszczono karteczki z życzeniami dla Polski z okazji jej jubileuszu. Symboliczne złożenie życzeń Polsce polegało na wypuszczeniu w rozświetlone słońcem niebo białych i czerwonych baloników, co miało miejsce przy obelisku 800-lecia Dankowa. Tam też głos zabrała wójt gminy, Bożena Wieloch, która podziękowała mieszkańcom za tak liczny udział w gminno-parafialnych obchodach Święta Niepodległości, co stanowić ma dowód wielkiej miłości społeczności lokalnej do Ojczyzny, jej historii i tradycji.

Następnie przy dźwiękach orkiestry została złożona flaga, a wszyscy zgromadzeni przeszli do kościoła parafialnego w Dankowie, aby uczestniczyć w mszy św. w intencji Ojczyzny. O wyjątkowym charakterze tej eucharystii świadczy oprawa muzyczna chóru, a także fakt licznego zaangażowania osób świeckich w liturgię słowa oraz modlitwę powszechną. Niecodzienne i wzruszające było też wspólne wykonanie o godz. 12.00 czterech zwrotek hymnu państwowego, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem „Niepodległa, do hymnu!”

PANKI

W Pankach również uroczyście obchodzono 100-lecie niepodległości w tym roku połączone z 90-leciem miejscowej szkoły. Już na kilka tygodni przed uroczystościami zapraszano na obchody połączone z jubileuszem. Obchody rozpoczęła msza św. za Ojczyznę i pracowników szkoły o godzinie 11:00. Godzinę później wystartowały oficjalne obchody z programem artystycznym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 90-lecia Szkoły Podstawowej w Pankach. Pół godziny później w uroczystym przemarszu ulicami Panek przemaszerowano pod budynek szkoły gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową na froncie budynku. Około godziny 13:00 uroczystości na terenie szkoły rozpoczął Koncert Symfoniczny Filharmonii Częstochowskiej. Nieco później zgromadzeni wysłuchali wykładu na temat historii powstania szkoły w Pankach. Kolejnym punktem programu były występy byłego już zespołu o nazwie Pankowskie Mazowsze. Bezpośrednio po występie zaprezentowały się panie miejscowego z Koła Gospodyń Wiejskich, a później Narodowe Czytanie i prezentacja twórczości absolwentów szkoły.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy zdjęć , prezentacje multimedialne, a także możliwość zwiedzenia budynku szkoły i przypomnienia sobie, w tej sentymentalnej podróży przeszłości zgromadzonych licznie absolwentów. Zainteresowani mogli odebrać pięknie wydaną Gazetkę Szkolną w związku z tegorocznymi obchodami.

PRZYSTAJŃ

W Przystajni obchodzono w tym roku dwudniowe uroczystości w związku ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W przeddzień głównych obchodów w sobotę 10 listopada o godzinie 10:00 w hali sportowej odbył się XII już Turniej Piłki Siatkowej o Puchar wójta Gminy Przystajń z okazji Dnia Niepodległości. W tym roku wzięły w nim udział tylko trzy drużyny, a turniej wygrała miejscowa drużyna. Miejsce drugie zajęli goście z Opatowa, a miejsce trzecie ich koledzy z Bytomia.

Następnego dnia w niedzielę 11 listopada o godzinie 10:00 pod Urzędem Gminy w Przystajni wystartował rajd rowerowy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękna pogoda sprawiła, że goście dopisali w tym roku szczególnie. Pod urzędem pojawiło się około stu rowerzystów w różnym wieku, którzy przejechali drogami wokół gminy, zahaczając o tradycyjne miejsca pamięci. Złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem przyrody – Dębem im. Józefa Piłsudskiego, posadzonym w 1935 roku – w roku śmierci Marszałka. Rowerzyści zatrzymali się też przy kapliczce z 1984 roku w Podłężu Szlacheckim, a następnie przejechali śladami dawnej granicy polsko-niemieckiej w Bodzanowicach.

Kilka godzin później, już o godzinie 18:00 w gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni przy ulicy Targowej 5 świętowano Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Przygotowano z tej okazji występy dzieci i młodzieży szkolnej, wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne, a koncert dała miejscowa Orkiestra Dęta Gminy Przystajń. Dla wszystkich też przygotowano pamiątkowe kotyliony z tej okazji oraz poczęstunek rogalikami świętomarcińskimi.

WRĘCZYCA WIELKA

Tutaj już na dwa dni przed głównymi obchodami odbyła się przygotowana z dużym rozmachem Wieczornica Patriotyczno-Niepodległościowa pod nazwą „BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY”. O godz. 17.00 licznie zgromadzeni w sali gimnastycznej tutejszej szkoły goście, mieli okazję obejrzeć pięknie przygotowane widowisko będące połączeniem muzyki, tańca, inscenizacji teatralnej i filmu. Wśród zaproszonych gości byli: starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, radny powiatu Wojciech Oczkowski, przewodniczący Rady Gminy Marek Prubant, radni gminy: Tomasz Osiński, Janusz Ogłaza, Wiesław Jaszczyk, redaktor naczelny biuletynu oświatowego WOM Agnieszka Grudzińska, dyrektor GZAEO Zenon Kudła, sołtysi: Bożena Syguda i Robert Broś, ksiądz proboszcz Robert Grohs, prezes KS Sokół Daniel Mańczyk, przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Boski, była dyrektor szkoły pani Zofia Loch, nauczyciele seniorzy i licznie przybyli mieszkańcy i rodzice.

Dyrektor Danuta Lamik rozpoczęła spotkanie witając zebranych i przedstawiając informacje o działaniach w związku z realizowanym projektem, następnie widzowie obejrzeli przygotowaną część artystyczną, w której udział wzięli absolwenci, rodzice, nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły. Przewodnikami po historii Polski był Stańczyk i królowa Bona. Widowisko uświetniły utwory przygotowane na chór czterogłosowy, który powstał specjalnie na potrzeby tej uroczystości oraz piosenki solistów, inscenizację „Żony modnej” wykonali aktorzy (a jednocześnie rodzice i absolwenci) Teatru po godzinach, wystąpili również uczniowie szkolnego koła teatralnego i szkolnego zespołu wokalnego, grupa taneczna uczniów z klas ósmych, grupa cheerleaders oraz najmłodsi uczniowie. W przygotowanie wieczornicy włączyli się nauczyciele: Robert Baran, Anita Mazik, Jolanta Kot, Cezary Sowa oraz ksiądz Andrzej Olejnik. Scenariusz i reżyseria spektaklu to dzieło Agnieszki Brodziak. Wieczornica dostarczyła oglądającym wielu wzruszeń, ale również humoru, a najlepszą oceną spektaklu były owacje na stojąco. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowy biuletyn podsumowujący projekt oraz zostali poczęstowani tradycyjnym rogalem świętomarcińskim.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *