I SESJA RADY POWIATU KŁOBUCKIEGO KADENCJI 2018-2023

W poniedziałek 19 listopada, obradami swej pierwszej sesji, zainaugurowała działania Rada Powiatu Kłobuckiego kadencji 2018-2023, wybrana w październikowych wyborach samorządowych. W trakcie obrad, radni wybrali ze swego grona Zarząd Powiatu Kłobuckiego, ze Starostą na czele oraz Przewodniczącego Rady i jego dwóch zastępców.

Przypomnijmy, że w październikowych wyborach samorządowych do Rady Powiatu dostali się z PSL:. Henryk Kiepura, Maciej Biernacki, Zbigniew Pilśniak, Józef Borecki, Marek Sawicki, Aneta Kiepura, Jerzy Kiepura, Mieczysław Szewczyk. Z PiS: Dariusz Wojnowski, Andrzej Kluczny, Renata Tomczyk, Zbigniew Kulej, Maciej Mońka, Teresa Żurawska, Bogdan Adamik, Wojciech Oczkowski. Z Koalicji Samorządowej: Bożena Leszczyńska, Olga Skwara. Z Unii Samorządowej: Zdzisława Kall i Justyna Strzelczyk, a z SLD: Krzysztof Nowak.

W Radzie Powiatu mandaty podzieliły się równo pomiędzy PSL i PiS (po 8 mandatów). Pewnym filarem PSL pozostawał dotychczasowy członek Zarządu Powiatu Krzysztof Nowak z SLD, który zdobył mandat wyborczy. Natomiast Koalicja Samorządowa i Unia Samorządowa mając po 2 radnych była konicznym zapleczem do stworzenia koalicji samorządowej. Jak wiadomo dotychczasowy starosta i jego zaplecze po wyborach byli zainteresowani porozumieniem się i z Koalicją Samorządową i z Unią Samorządową, co dawało większość. Rozmowy o zawiązaniu koalicji były prowadzone, o wszystkim jednak zdecydować miało dopiero poniedziałkowe głosowanie. Jednak już w ubiegłym tygodniu wyglądało na to, że PiS nie porozumie się jako partia z żadnym ugrupowaniem, natomiast Koalicja Samorządowa firmowana w Kłobucku przez burmistrza Jerzego Zakrzewskiego i Olgę Skwarę nie „dogada się” z nikim, co szczególnie dziwić nie może zważywszy na dotychczasową „szorstką przyjaźń” z Kiepurą i brak oznak nawet szorstkiej przyjaźni z przedstawicielami PiS-u..

ROZSTRZYGNIĘCIA KOALICYJNE W POWIECIE

Głosami 16 radnych za i pięcioma przeciwko wybrano na funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Pilśniaka. Zgodnie ze wszystkimi przewidywaniami Starostą Kłobuckim na lata 2018-2023, wybrano Henryka Kiepurę. Zaskakujący dla wielu mógł być tutaj rozkład głosów. „Za” głosowało bowiem 13 radnych, a przeciwko Kiepurze i tym samym „za” Andrzejem Klucznym było radnych 7. Jeden „wstrzymał się” oddając głos nieważny. Głosowanie było tajne. Jak wynika jednak ze wszystkich kuluarowych rozmów, nie udało się przekonać do reelekcji Kiepury – kłobuckiego KS-u. Co wyraził w krótkim podziękowaniu Henryk Kiepura:

– Dzisiaj Rada Powiatu wybrała mnie na stanowisko starosty kłobuckiego. Zarekomendowałem Zarząd Powiatu w składzie wicestarosty pani Zdzisławy Kall i członków zarządu pana Macieja Biernackiego, Krzysztofa Nowaka i Józefa Boreckiego. W podobnym składzie pracowaliśmy w minionej kadencji, a efekty tej pracy były owocne. Była dobra współpraca z przewodniczącym Rady i całą Radą. W podobnej atmosferze będziemy współpracować w następnej kadencji. Zawiązaliśmy koalicję z Radnymi Unii Samorządowej Powiatu Kłobuckiego, dołączył do nas radny wybrany z list SLD i w ten sposób stworzyliśmy większość. Tak przyszliśmy na sesję, ale jednak kilka głosów z drugiej strony było za naszymi kandydatami, także jestem zadowolony z dzisiejszej sesji i bierzemy się do pracy – mówił tuż po zakończeniu sesji, starosta.

Stanowisko Wicestarosty radni 12 głosami „za” powierzyli Zdzisławie Kall, przeciwko temu wyborowi było 9 radnych, głosów nieważnych nie było. Do składu Zarządu Powiatu zostali wybrani jako etatowi członkowie: Maciej Biernacki „(za” 16, „przeciw” 5), Krzysztof Nowak („za” 13, „przeciw” 7 i jeden nieważny) oraz Józef Borecki jako członek nieetatowy.

Zastępcami Przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Pilśniaka (Wiceprzewodniczącymi), zostali Maciej Mońka („za18”, „przeciw” 1, nieważne 2) oraz Mieczysław Szewczyk („za” 14, „przeciw” 5, nieważne 2).

W Powiecie można więc spodziewać się dalszego spokojnego rozwoju i poszukiwania rozwiązań dla pogodzenia wszystkich gmin. Wspólnych „interesów” z Powiatem nie da się uniknąć, inwestycje bowiem przenikają się wzajemnie. Jak będą one jednak realizowane w pięcioletniej kadencji o tym przekonamy się niebawem. Stabilna współpraca w tym zakresie jest pewna przez co najmniej rok. Później mamy kolejne wybory tym razem jednak parlamentarne co może przesądzić o dalszym kierunku wydarzeń. Czy Henryk Kiepura będzie się starał o wybór do Sejmu? Czas pokaże, jednak nie należy tego wykluczać, a raczej wręcz być pewnym startu.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *