JUBILEUSZ STULECIA URODZIN NA JASNEJ GÓRZE

Paulin, Ojciec Jerzy Tomziński w sobotę świętował swoje 100. Urodziny. Już dwa tygodnie temu pisaliśmy o czcigodnym jubilacie, warto do tematu jednak powrócić. Jerzy Tomziński, a właściwie Jan Tomziński urodził się 24 listopada 1918 w Przystajni. To rzymskokatolicki duchowny, paulin, doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, trzykrotny przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, dwukrotny generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, prokurator generalny Zakonu przy Stolicy Apostolskiej oraz ostatni polski uczestnik Soboru Watykańskiego II. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. W okresie stalinowskim – jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej – stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium.

W sobotę 24 listopada w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiono Mszę św. z okazji pięknego jubileuszu, którą celebrował generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, w koncelebrze z Ojcem Tomzińskim i przeorem ojcem Marianem Waligórą, który podkreślał, iż dzięki opatrzności Bożej rocznica urodzin ojca Jerzego wpisuje się w karty naszej historii i 100-lecia odzyskania niepodległości Ojczyzny.

Z kolei w wygłaszanej homilii ojciec Arnold Chrapkowski przypomniał doniosłe wydarzenia historyczne wplecione w dzieje odrodzonej Polski, jak też zakonu i całego Kościoła katolickiego w naszym kraju. Ojciec podkreślał, że tylko sam Jubilat pamięta ile codziennej troski wymagało pozostawanie wiernym ideom i Bogu, by nie wchodzić w kompromis ze złem i pamiętać o służbie człowiekowi w miłości. Ojciec Chrapkowski podkreślał również, jak w długiej drodze pobożnego życia Ojciec Jerzy pozostawała wierny Matce Wiary:

– Pod czułym wzrokiem pełniłeś zakonne i kapłańskie obowiązki w Leśnej Podlaskiej wraz z Maryją, Matką Wiary i Jedności, później w Rzymie z Maryją, kolejno w Biechowie i w końcu tu, na Jasnej Górze z Królową Polski. Jako zakonny brat o. Chrapkowski dziękował za zrozumienie, otwartość i dar radości, której emanacją jest uśmiech na twarzy i pogoda ducha.

Sam Jubilat wzruszony homilią i słowami Generała, mówił:

– Kochani, są w życiu chwile, kiedy człowiek chce powiedzieć coś najpiękniej i najlepiej i nagły brak słów odbiera mowę. Jak dziękować Bogu i Najświętszej Matce za wszystko, co właśnie im zawdzięcza? Wszystkim Bóg zapłać i niech Bóg błogosławi nam wszystkim. I Bogu niech będą dzięki i Matce Najświętszej po wszystkie wieki. Amen.

100 LAT W PRZYSTAJNI

Sobotnie uroczystości na Jasnej Górze miały swój osobny wątek w rodzinnej miejscowości Ojca Jezrego Tomzińskiego w Przystajni. W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiono w intencji Jubilata mszę, wyjątkowo o godzinie 11.00, na którą przyszło wielu parafian specjalnie w intencji Ojca Jerzego. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów ojciec Arnold Chrapkowski, a koncelebrowali m.in.: przeor Jasnej Góry ojciec Marian Waligóra i miejscowy proboszcz ks. Zbigniew Mozol, wyraźnie wzruszony podniosłą uroczystością i obecnością tak znamienitych gości.

Metropolita częstochowski abp. Wacław Depo nadesłał list nawiązujący do stulecia niepodległości, który odczytano podczas mszy

– Opatrzność Boża, która prowadzi ten świat, wpisała Twoje życie w historię zmartwychwstałej po latach zniewolenia Polski (…)

Ksiądz Zbigniew Mozol przygotował z okazji wyjątkowej uroczystości akt chrztu Jana Tomzińskiego, którego treść, pisaną śpiewnym językiem przeszłości odczytał w trakcie mszy, przypominając, że „tu wszystko się zaczęło”. Sam Jubilat miał również okazję wygłosić krótkie przemówienie, w którym nawiązał dla lat dzieciństwa, młodości, czasu wojny i wydarzeń, w których uczestniczył. Pomimo wieku, z ogromną swadą i zaangażowaniem powracał pamięcią do minionych lat, kreśląc historię Apelu Jasnogórskiego, a także czas spędzony w Rzymie przy Soborze Watykańskim II. W swoich wspomnieniach podkreślał, że przez życie powodowała nim Opatrzność Boża i modlitwa.

– Zawsze czułem, że ktoś się za mnie modli – mówił Ojciec Jerzy.

Dostojnego Jubilata w rodzinnej parafii odwiedziło wielu księży, a także mieszkańców Przystajni i rodzina Ojca. Radość z okazji setnych urodzin i szacunek do Jubilata podkreślało liczne grono gości zgromadzonych w kościele. W uroczystościach wziął udział Wójt Henryk Mach, Koło Gospodyń Wiejskich, rodzina i przyjaciele ojca Jerzego, a także pochodzący z parafii księża. Oprawę muzyczną zapewniła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Zespół Śpiewaczy Lawenda. Pochodzący z Przystajni Ksiądz Józef Stemplewski, wystąpił z prośbą do wójta, o nadanie jednej z powstających w przyszłości ulic imienia Ojca Jerzego Tomzińskiego.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *