AWARIE WODOCIĄGÓW

W trakcie prac związanych z wykopami doszło do przerwania wodociągu, co pozbawiło wody na wiele godzin mieszkańców Hutki w gminie Wręczyca Wielka Hutka. Od godziny 10.00, w Mikołaja 6 grudnia woda z kranów przestała płynąć. Sprzeczne informacje, co do powodów awarii, jak również godziny jej usunięcia płynęły zamiast wody do godziny 17.00. Wieczorem, jak informowali nasi czytelnicy woda wróciła.

Dzień później również Panki miały poważną awarię związaną z dostarczaniem wody dla mieszkańców w dużej części miejscowości. W trakcie zleconego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie czyszczenia rzeki Pankówki przez jedną z miejscowych firm, doszło do uszkodzenia biegnącego w tym miejscu przez środek rzeki wodociągu, na wysokości strażnicy OSP Panki przy ulicy Tysiąclecia.

Przez jakiś czas woda z rurociągu zamiast zasilać w wodę pitną mieszkańców, zasiliła rzekę Pankówkę. Jerzy Kiepura z Urzędu Gminy w Pankach informował o powodach uszkodzenia i długości trwania awarii, spodziewając się, że naprawa może potrwać do kilku godzin. Na szczęście jednak udało się ją usunąć niezwłocznie i około godziny 16.00, ciśnienie w rurach wróciło.

W Pankach to nie pierwsza taka awaria. Wcześniej przerwano wodociąg przy budowie mostu łączącego ulicę Wspólną i Zieloną. Niestety według posiadanych przez nas informacji awaria z 17 października do dzisiaj nie została usunięta. Po przerwaniu rury wodociągowej, okazało się, że koszty tej awarii obciążyć mają Gminę Panki ze względu na brak dokumentacji z naniesionym przebiegiem wodociągu – jak informował nas pracownik urzędu. Dlaczego nie było naniesień na mapę, również nie wiadomo, mimo iż nitka wodociągu została w tym miejscu oddana już w czasie sprawowania władzy przez wójta Praskiego. Do porozumienia z ówczesnym wójtem Bogdanem Praskim i firmą wykonującą prace na tym odcinku jednak nie doszło w związku z czym zamknięto jedną z nitek wodociągu zasilającego kilkaset domów w wodę. Awaria z 7 grudnia spowodowała automatycznie brak wody w setkach domów ze względu na uszkodzony wcześniej odcinek wodociągu, co spowodowało całkowite odcięcie wody.

To kolejny już problem, który powstał w czasie sprawowania urzędu przez Bogdana Praskiego i do dzisiaj nie został rozwiązany. Warto przy tym dodać, że pierwsza transza w kwocie 1 474 748,51 zł na rzecz wykonawcy robót została rozliczona. Druga na kwotę 1 024 810,87 zł, z terminem płatności do 2 stycznia 2019 roku, zostanie rozliczona do końca grudnia. Czy i z jakich środków w tym czasie zostanie naprawiony wodociąg?

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *