ORSZAK TRZECH KRÓLI

To już trzeci orszak w ostatnich latach na terenie stolicy naszego powiatu. W Kłobucku 6 stycznia świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii w samo południe w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina w Kłobucku. Po mszy, około godziny trzynastej Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Radny Rady Miejskiej w Kłobucku Marcin Wojtysek oraz Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz Rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce dr Artur Dąbrowski – trzej tegoroczni królowie – udali się na Rynek Jana Pawła Drugiego, gdzie po krótkiej przemowie rozpoczęto formowanie orszaku. Jego uczestnicy otrzymali korony, śpiewniki, chorągiewki i naklejki. Kilkanaście minut później orszak wyruszył w krótką drogę po ulicach centrum miasta. W kolorowym korowodzie za Świętą Rodziną: Maryją, Józefem i Dzieciątkiem Jezus, podążyli Trzej Mędrcy – królowie, magowie? Według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są w katolicyzmie za świętych. Tak naprawdę nie wiadomo kim byli, ani ilu ich było. Jedyna informacja na ten temat pochodzi z Ewangelii Mateusza, gdzie nie podano ich liczby.

Wzorem ubiegłego roku za Dzieciątkiem Jezus podążali królowie w postaci Artura Dąbrowskiego, i Jerzego Zakrzewskiego. Trzeci z mędrców, którym w roku ubiegłym był Jacek Krakowian, został zastąpiony przez Marcina Wojtyska. Uroczysty pochód zakończono na Rynku Jana Pawła II, gdzie rozstawiona była scena, na której przemówili zgromadzeni goście i władze miasta. Część artystyczną na rynku poprowadziła Katarzyna Dąbrowska, prywatnie małżonka jednego z królów. Na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz uczniowie naszych szkół. Organizatorzy zapewnili ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek.

Tradycja orszaków przyjęła się pośród mieszkańców nie tylko Kłobucka. Pośród licznych uczestników przemarszu, można było spotkać osoby z różnych gmin, co warte odnotowania – widocznie pośród mieszkańców i jednocześnie wiernych, istnieje silna potrzeba wspólnego spędzania tradycyjnych świąt chrześcijaństwa. Mieszkańcy Kłobucka, tradycyjnie już, wzięli udział w trzecim Orszaku Trzech Króli.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *