KONCERT W ALTANIE

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 176 z dnia 21 sierpnia 2019

W niedzielę, 18 sierpnia, w Parku im. Staszica koncertowała Kłobucka Kapela Podwórkowa „U Andrzeja”. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Kapela, której założycielem jest Andrzej Jelonek repertuar opiera głównie na starych tekstach lwowsko-warszawskich, natomiast koncertuje regularnie w wielu miejscach Polski, w tym przy okazji promowania ziemi kłobuckiej. Jej członkowie mogą się pochwalić się występami na antenie Polskiego Radia Katowice i Telewizji Polskiej. Inicjatorem jej założenia w 1998 roku był Andrzej Jelonek, który w zespole śpiewa i gra na gitarze banjo

Historia odbywających się tam koncertów sięga 1909 roku, kiedy zorganizowano w Częstochowie ogólnopolską Wystawę Przemysłowo-Rolniczeą. Park jasnogórski przebudowano według projektu głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora, koncepcją budowy altany były występy orkiestr podczas wystawy w 1909 roku, a altanę wybudowano według projektu Józefa Kona. W zachowanej do dzisiaj konstrukcji, letnie koncerty odbywały się z przerwami na czas II wojny światowej i pierwsze lata powojenne. O koncertach przypomniano sobie w 1953 roku dzięki Edwardowi Gorgolowi, będącemu wówczas prezesem Częstochowskiego Okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Trzy lata później koncerty w parku ponownie zaczął organizować nowy prezes – Edward Staniowski. Za jego przyczyną letnie koncertowania odbywały się aż do końca lat 80.

Do końca wakacji warto skorzystać ze Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. To również częstochowska impreza mająca się odbyć 28 sierpnia w Parku im. Stanisława Staszica (okolice Altany). Start o godzinie 14.00. W programie między innymi spotkanie autorskie ze scenarzystą kontynuacji kultowych komiksów „Kajko i Kokosz” – Maciejem Kurem. Poleca Gaude Mater Częstochowa.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *