SANEPID ZAMKNĄŁ KĄPIELISKO NA ZAKRZEWIE

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 176 z dnia 21 sierpnia 2019

Nadal nieczynne jest najbardziej oblegane w naszym rejonie kąpielisko na Zakrzewie. Powodem jego zamknięcia w sobotę 10 sierpnia, było wystąpienie sinic. Od zamknięcia – do odwołania – kąpieliska przez sanepid nie można się kąpać. Burmistrz Jerzy Zakrzewski wydał w tej sprawie ogłoszenie (pisownia oryginalna):

– Od dnia dzisiejszego, tj. 10 sierpnia 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli w zalewie Zakrzew w Kłobucku z powodu wystąpienia sinic. Zakaz obowiązuje do odwołania. Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski.

Sinice, które zakwitają w środowisku bogatym w azotany i fosforany są najczęstszym powodem zamykania kąpielisk i plaż w Polsce. Niestety ich wystąpienie wskazuje wprost, że stosowane w przemyśle czy nawozach sztucznych azotany zanieczyszczają w sposób znaczny zbiorniki wodne, co staje się przyczyną wystąpienia zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.

Podobnie jest w innym zbiorniku wodnym w miejscowości Ostrowy. Zdjęcie nadesłała jedna z naszych Czytelniczek. Widać na nim, że problemy z tymi mikroorganizmami są w większości okolicznych kąpielisk. Zetknięcie z sinicami może być szczególnie dla alergików – tragiczne. Radzimy unikać zanieczyszczonych stawów i innych wód, w których tradycyjnie, latem zażywamy kąpieli.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *