PROBLEMY PRZEWOŹNIKÓW

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 176 z dnia 21 sierpnia 2019

Brakującej siatki połączeń nie udało się jak dotychczas naprawić ani samorządom, ani przewoźnikom prywatnym. Jak zapowiada rząd, znajdą się na ten cel pieniądze – na początek 300 milionów złotych w tym roku, a w latach kolejnych nawet po 800 milionów. Tymczasem przewoźnicy mają coraz więcej problemów nie tylko kadrowych, ale też ze sprzętem.

Kontrolerzy Inspektoratu Transportu Drogowego przed tygodniem, 12 sierpnia przeprowadzili w Częstochowie kolejną w okresie ostatniego miesiąca kontrolę stanu technicznego pojazdów komunikacji zbiorowej. Poprzednia pod koniec lipca na ulicy Orzechowskiego, gdzie przebadano 9 pojazdów, zakończyła się zabraniem sześciu dowodów rejestracyjnych. Tym razem mobilna linia diagnostyczna stanęła na ulicy Focha w Częstochowie. Pracownicy ITD ponownie zatrzymywali do kontroli autobusy, by zweryfikować ich stan techniczny. Wyniki nie były zaskakujące zważywszy na wcześniejsze doświadczenia kontrolujących. Na siedem tym razem skontrolowanych autobusów tylko jeden był w należytym stanie technicznym. W dwóch przypadkach zakazano dalszej jazdy i zabrano dowody rejestracyjne. Kolejny z pojazdów miał popękane tarcze hamulcowe, w jeszcze innym z autobusów nie działały tylne hamulce, a z silnika wyciekał olej. Łącznie sześć pojazdów utraciło dowody rejestracyjne. ITD. poinformowała, że usterki w dwóch autobusach zostały uznane, jako niebezpieczne, a wobec przewoźników wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karami po 2 tysięcy złotych, ukarani mają być też zarządzający taborem, tam mandaty wynieść mają po 500 złotych.

Zapowiadane są kolejne kontrole, jednak już dotychczasowe pokazały, że autobusy jeżdżące po naszych drogach nie należą do najbezpieczniejszych.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *