CBA ZATRZYMAŁO DZIEWIĘĆ OSÓB

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 182 z dnia 2 października 2019

Katowicka delegatura CBA, zatrzymała dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w kilku gminach na terenie Polski organizującej zmowy przetargowe na wykonywanie usług edukacyjnych w ramach projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wskutek ich działań, gminy były narażone na znaczne straty finansowe. Dotyczy to między innymi gminy Panki.

Przypomnijmy. Przed rokiem, w drugiej połowie maja w Urzędzie Gminy Panki pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Była to ich druga wizyta, a agenci CBA spędzili w urzędzie wiele czasu przeglądając i zabezpieczając dokumenty. Wizyty funkcjonariuszy dotyczyły spraw związanych z zawyżonymi przetargami, które wygrywała jedna z firm spoza powiatu kłobuckiego. Zainteresowanie funkcjonariuszy dotyczyło m.in. projektów realizowanych w latach 2007-2013 – jak wówczas informowano. Wyjaśnienia składali urzędnicy gminy Panki i Opatów, w tym była urzędniczka referatu inwestycji, która od kilku miesięcy pracowała już dla innej gminy, agenci CBA badaniem objęli jednak wyłącznie okres jej pracy w Pankach. Jak wówczas pisaliśmy – będziemy informować czytelników o tej sprawie…

Ciąg dalszy sprawy właśnie nastąpił. Zatrzymanie dziewięciu osób potwierdził w rozmowie z naszą redakcją rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak wynika z jego słów doszło do przeszukania mieszkań zatrzymanych osób, gdzie zabezpieczono dowody przestępstw, ponadto śledczy ustalili, że zatrzymani oferowali włodarzom gmin – Panki, Herby i Opatów – pomoc przy zdobywaniu środków z unijnych funduszy. W zamian za to mieli wygrywać przetargi na tzw. projekty miękkie. Chodzi o szkolenia dla szkół i przedszkoli.

Takie działania naraziły samorządy na straty blisko 3 mln zł, a wartość zamówień miała wynieść łącznie około 11 milionów złotych. Delegatura CBA w Katowicach dokonała sprawdzenia ponad czterdziestu przetargów z lat 2001 – 2016, a śledztwo objęło gminy na terenie całej Polski. Ze słów prokuratorów wynika, że w trakcie wyboru kierownika i wykonawcy projektu, dochodzić miało do zmowy. Prokuratura uważa, że sposób działania opierał się na ofertowaniu gmin w sposób umożliwiający wpływ na wybór firmy wygrywającej przetarg.

Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawi zatrzymanym zarzuty działania na szkodę gmin, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów, prawdopodobnie pojawią się też inne związane z korupcją. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Do zamknięcia numeru nie było również pewności, czy zastosowany zostanie areszt wobec podejrzanych.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *