ZADUSZKI WITOSOWE

A Polska winna trwać wiecznie”

Wincenty Witos

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 187 z dnia 6 listopada 2019

Delegacja działaczy PSL z terenu naszego powiatu, wraz z szefostwem partii na czele z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i aktywistami z województwa śląskiego, w dzień zaduszny udała się do Wierzchosławic, gdzie znajduje się grób Wincentego Witosa, gdzie oddano cześć pamięci tego wybitnego i najbardziej znanego działacza chłopskiego okresu międzywojennego. Spotkanie było szeroko relacjonowane w mediach ogólnopolskich, wpisuje się bowiem w zapowiedzi o starcie w wyborach prezydenckich szefa PSL. Henryk Kiepura – niedawny kandydat na posła i #1 na Śląsku, tak mówi o wizycie na grobie Witosa:

– Oddaliśmy cześć pamięci wielkiego Polaka, patrioty, przedwojennego działacza partii chłopskiej i męża stanu. Należy pamiętać o ludziach zasłużonych dla naszego kraju, budujących jego tożsamość i wiernych ideałom, a taki niewątpliwie był współzałożyciel PSL-u, trzykrotny szef rządu II RP.

Kim był Wincenty Witos (1874-1945)? Witos urodził się, wychował, a później prowadził gospodarstwo rolne w Wierzchosławicach koło Tarnowa. W 1908 roku został wybrany wójtem Wierzchosławic, a wkrótce potem został posłem na galicyjski Sejm Krajowy. Witos był też pod zaborem austriackim członkiem austriackiej Rady Państwa. W 1913 roku na skutek rozpadu Polskiego Stronnictwa Ludowego współtworzył PSL „Piast”, a następnie po 123 latach zaborów i odzyskaniu niepodległości był przez czternaście lat posłem na Sejm, by w czasie wojny polsko-bolszewickiej zostać premierem Rządu Obrony Narodowej. W 1923 roku, ponownie obrany premierem, a jego ponowny wybór z maja 1926 roku na szefa rady ministrów był przyczyną wojskowego zamachu stanu zrealizowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później, w 1930 roku został uwięziony w twierdzy wojskowej w Brześciu nad Bugiem, by zostać skazanym w procesie politycznym na półtoraroczne więzienie. Do wybuchu wojny przebywał w Czechosłowacji, a w początkowych latach okupacji więziony przez Niemców. Zmarł 31 października 1945 roku. Pochowany jest w Wierzchosławicach, gdzie jest również muzeum jego imienia.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *