„ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZAWODOWE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W KŁOBUCKU”

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 191 z dnia 4 grudnia 2019

W środę 27 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta konferencja zorganizowana przez Zespół Szkół nr 2 im. ks. J. Długosza w Kłobucku podsumowująca realizację projektu „Zagraniczne doświadczenie zawodowe – pierwszy krok do kariery”. Zaproszeni goście, wśród których pojawili się przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Kuratorium Oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych z Kłobucka i okolic wraz z uczniami klas ósmych, pracodawcy oraz rodzice uczniów biorących udział w projekcie, zostali zapoznani z jego głównymi założeniami i organizacją. Przede wszystkim jednak zaproszeni goście, poprzez występy uczniów, ich relacje i ciekawe prezentacje, doświadczyli przeżyć, które towarzyszyły 32 uczniom ZS nr 2 w związku z udziałem w tym ambitnym przedsięwzięciu.
Projekt realizowany jest przez ZS nr 2 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymał on dofinansowanie w wysokości 386 476,61zł. Jego głównym celem było zorganizowanie dla uczniów szkoły miesięcznych praktyk zawodowych w środowisku międzynarodowym, a konkretnie w Hiszpanii, w Maladze i Ubedzie. W projekcie wzięło udział 32 uczniów kształcących się w Technikum nr 2 w zawodach Technik Handlowiec i Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz w Branżowej Szkole I stopnia w zawodach: fryzjer, sprzedawca, kucharz, krawcowa, mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk. Każdy uczeń szkoły miał szansę wziąć udział w projekcie. Wybrani zostali jednak ci, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie 16-osobowe grupy. Pierwsza grupa wyjechała w maju do jednego z najstarszych miast Europy – słonecznej Malagi, natomiast grupa druga odbywała miesięczny staż we wrześniu w równie pięknej Ubedzie. Uczestnicy projektu w pierwszym etapie jego realizacji byli przygotowywani do mobilności poprzez udział w różnych zajęciach, m.in. z przygotowania kulturowego oraz w zajęciach z jęz. angielskiego i hiszpańskiego. Natomiast w trakcie stażu nabywali umiejętności w zakresie wykonywania przyszłych zadań zawodowych. Każdy uczeń miał indywidualnie dobrane miejsce praktyki, gdzie pod okiem mentora szlifował umiejętności zawodowe typowe dla swojego kierunku. Były to hiszpańskie restauracje, kawiarnie, sklepy, salony fryzjerskie, salon mody szyjący m.in. suknie do tańca flamenco, warsztaty samochodowe i zakład elektryczny.
Ale oprócz zdobycia cennych umiejętności zawodowych, uczestnicy projektu mogli szlifować swoje umiejętności językowe oraz mieli okazję poznać kulturę Hiszpanii. Wzięli bowiem udział w licznych zajęciach, warsztatach i wycieczkach zorganizowanych specjalnie dla nich. Były to: kurs jęz. hiszpańskiego, warsztaty taneczne flamenco, warsztaty fryzjerskie, warsztaty z produkcji oliwy z oliwek, wieczór tapas i liczne wycieczki po Andaluzji do takich słynnych miejsc, jak: Sewilla, Gibraltar, Ronda, Granada, Baeza, Nerja.
Uczniowie kłobuckiej szkoły mieli więc niezwykłą szansę, by poszerzyć swoje horyzonty, zbudować sieć niezapomnianych relacji i udoskonalić swoje zdolności językowe. Warto wspomnieć, że praktykanci wywarli na swoich pracodawcach na tyle duże wrażenie, że niektórzy z nich dostali już oferty zatrudnienia po ukończeniu szkoły.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, organizacja praktyk, udział w wymienionych już zajęciach przygotowawczych oraz w warsztatach i wycieczkach, jak również kieszonkowe dla każdego uczestnika projektu w 100% finansowane było ze środków europejskich programu PO WER.
Po powrocie wszyscy uczniowie otrzymali dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe, językowe i społeczne: Europass Mobilność oraz ECVET, a także certyfikat potwierdzający znajomość języka hiszpańskiego na poziomie A1.
Projekt powstał z inicjatywy pani Anny Zimorskiej, która, jako koordynator projektu, realizuje go wraz z grupą nauczycieli: Ewą Kozak, Sylwią Mrowiec, Alicją Hibner, Michałem Kowalikiem i Włodzimierzem Głowaczem.
Dzisiaj prezentujemy Czytelnikom zdjęcia z podsumowania projektu, które miało miejsce w kłobuckim Domu Kultury.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *