ŻYCZYLI DRUHNIE WESOŁYCH ŚWIĄT

Artykuł ukazał się w tygodniku KLOBUCKA.PL nr 194 z dnia 27 grudnia 2019

Świąteczne życzenia dla Eugenii Kubańskiej złożyli strażacy, w tym Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Henryk Kiepura, druh Dariusz Pilśniak i druh Bolesław Świtała, którzy w niedzielę 22 grudnia odwiedzili seniorkę. Najlepsze bożonarodzeniowe życzenia dla wszystkich strażaków i mieszkańców Powiatu Kłobuckiego przekazała też druhna Eugenia Kubańska.

Obchodząca w tym roku 91 urodziny druhna Eugenia Kubańska, jako jedyna kobieta w Polsce pełniła funkcję komendanta PSP. Od ponad 60 lat poświęca się straży pożarnej. Formalnie jest już na emeryturze, wciąż jednak aktywnie uczestniczy w życiu strażackim. Druhna trafiła do Kłobucka, gdy miała 22 lata. W dniu 1 stycznia 1950 roku dostała skierowanie do Technikum Leśnego, które mieściło się w kłobuckim zamku na Zagórzu. W szkole pracowała przez dwa lata, jako kadrowa. Dwa lata później, w 1952 roku, kiedy powołano powiat kłobucki, Technikum Leśne przeniesiono do Brynka, na Śląsku. Zamek na Zagórzu, gdzie mieściła się szkoła, został siedzibą powiatu. Wtedy przyjęto ją do pracy w Powiatowej Radzie Narodowej w Wydziale Oświaty na stanowisko Instruktora Powiatowego Przedszkoli. Na tym stanowisku pracowała do 1954 roku, później otrzymała propozycję przejścia na stanowisko głównej księgowej w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej. Od kwietnia 1954 roku była pracownikiem społecznym w Zarządzie Powiatowym Straży Pożarnej. Następnie została główną księgową w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej, funkcję tę pełniła do 1981 roku.

W stanie wojennym dotychczasowego Komendanta Rejonowego, pułkownika Błońskiego przeniesiono do Komendy Wojewódzkiej w Częstochowie, natomiast druhna Kubańska awansowała na Rejonowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku, gdzie były wówczas 52 zawodowe etaty i 128 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podległych tej komendzie. Wtedy to PSP musiała współpracować ze wszystkimi OSP.

Od czasu powstania powiatu kłobuckiego do ukończenia pracy komendy wojewódzkiej w Częstochowie w 1997 roku, zostały wybudowane nowe strażnice we wszystkich OSP w powiecie kłobuckim. Eugenia Kubańska komendantem powiatowym była przez osiem lat. W międzyczasie na roczną praktykę do kłobuckiej komendy przyszedł młody oficer Waldemar Dyszlewski, który po odbyciu praktyk został komendantem. Druhna dostała przeniesienie do pracy w Wojewódzkiej Komendzie Straży Pożarnej w Częstochowie, w służbie kwatermistrzowskiej, jako kierownik rozliczeń mundurowych. Tam dopracowała do emerytury, do 1995 roku. W tym czasie dostała propozycję pracy w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Częstochowie. Pracowała tam na pół etatu. Była powoływana do komisji sekcji kobiet w Zarządzie Głównym ZOSP, przez pięć kadencji.

Eugenia Kubańska obecnie jest również członkiem Sądu Honorowego w Zarządzie OSP RP województwa śląskiego.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *