XXVIII FINAŁ WOŚP W REGIONIE

Kłobucki sztab WOŚP zebrał 69.038,46 zł!

Tegoroczna WOŚP zagrała pod hasłem: „Wiatr w żagle – Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” – XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zebrane w finale będą przekazane jak co roku na zakup urządzeń dla ratowania życia i zdrowia – tym razem głównie dzieci. Finałowa zbiórka to również także zakupy sprzętu dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej.

W powiecie kłobuckim sztab przygotował kilka najważniejszych miejsc, gdzie zbierano pieniądze i odbywały się imprezy towarzyszące. To przede wszystkim sam Kłobuck, a tam między innymi Morsujący Kłobuck nad Zakrzewem, wielogodzinna impreza w Miejskim Ośrodku Kultury, a także skromne uroczystości poza budynkiem. W sztabie nr 1319 w Kłobucku szefową była Danuta Papierz. Budynek MOK stał się twierdzą sztabu. To tutaj wolontariusze mogli przyjść się ogrzać, napić gorącej kawy, herbaty, zjeść rogalika i odpocząć. Nieocenioną pomoc nieśli harcerze, którzy pomagali wolontariuszom, prowadzili uroczystość, malowali twarze oraz rozdawali balonowe serduszka i fantazyjne stwory. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym na teren powiatu kłobuckiego rozesłano 60 puszek. Kwestowali włodarze gminy i powiatu, przedstawiciele MOKU, urzędów, strażacy, nauczyciele i uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, średnich oraz osoby prywatne. W akcję włączyli się również motocykliści z SKL „Dragon” przygotowując fantastyczny bigos i grochówkę oraz kłobuckie morsy. Wiele emocji dostarczyły licytacje gadżetów WOŚP – koszulek, smyczy, kubków, kalendarzy oraz przedmiotów podarowanych przez prywatnych darczyńców. Występy w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku oraz Gminnym Centrum Kultury w Popowie zgromadziły rzesze widzów podziwiających występy przygotowane przez szkoły, przedszkola, Szkoła Tańca MK Dance, Zumba, Zespół Wokalny Fortissimo, Mini balerina z Fitmanii.

Wolontariuszy można było spotkać na terenie całego powiatu. Kwestowano skutecznie, chociaż skromniej niż w innych latach. Podsumowaniem było światełko do nieba o godzinie dwudziestej na Rynku im. Jana Pawła II. Wypadło blado – szybko odliczono do dziesięciu przy kilkudziesięciu zapalonych komórkach i imprezę zakończono. Szkoda, bo jak mówią finał wieńczy dzieło, a szczytny cel powinien mieć odpowiednią oprawę. W finał zaangażowane były dzieci, młodzież i dorośli również w innych miejscach na terenie powiatu. To przede wszystkim Węglowice, Krzepice, Przystajń, Popów i kilka innych miejscowości, gdzie kwestowano, aż do godziny 20:00.

Największą imprezę w regionie miała oczywiście Częstochowa. Tam na Placu Biegańskiego przez większą część dnia odbywały się koncerty i licytacje przedmiotów. Co równie oczywiste, całodniowa impreza przyciągnęła tysiące ludzi, którzy przez cały dzień przewijali się przez Aleje i centralny plac miasta. Na „Bieganie” odbyły się koncerty, pokazy strażaków z OSP, ustawiono wesołe miasteczko, serce przy którym zbierano klucze dla „budzika”, a także kilkanaście punktów, w których można było zakupić jedzenie czy monety kolekcjonerskie. Gwiazdą wieczoru był zespół Tabu, jednak przez cały dzień można było słuchać mniej lub bardziej znanych wykonawców, jak choćby uczestniczkę The Voice Kids.

Przed rokiem w Częstochowie uzbierano niemal 450 tysięcy złotych. Czy w tym roku padnie nowy rekord? O tym wkrótce, warto jednak wiedzieć, że licytacji było sporo, a pośród ciekawych przedmiotów, idących „pod młotek” był m.in. motocykl żużlowy zawodnika Włókniarza Kacpra Halkiewicza czy koszulka „Konstytucja” zdjęta przez policję z częstochowskiego pomnika Józefa Piłsudskiego, w którą marszałka przyodział działacz KODu Ryszard Raczek. Zapraszamy do oglądania galerii z minionej niedzieli.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *