DZIAŁKI TANIO JAK BARSZCZ

Majątek gmin często jest traktowany, jako dobro wspólne czyli niczyje. Urzędnicy decydujący o zbyciu publicznego majątku nie zawsze przykładają należytą wagę do rozważań czy wyprzedaż jest zasadna, a cena odpowiednio wysoka. Czy o podobnej zasadzie możemy mówić w odniesieniu do gminy w Miedźnie?

Gmina sprzedała nabywcy prywatnemu kilkusetmetrowy kawałek gruntu poniżej 5 złotych za metr kwadratowy. Dla wyjaśnienia informujemy, że 10 kilogramów ziemi w markecie kosztuje około 8 złotych. Sama nieruchomość położona jest w polach, za działką należącą do związku komunalnego z Częstochowy i w przyszłości ma tam przebiegać kanalizacja. Grunt należy obecnie do nabywców Sławomira i Anny.

Tymczasem jak wynika z raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, w 2018 roku przed zbyciem nieruchomości oznaczonej jako działka nr 2707/2 położonej w Ostrowach nad Okszą, w gminie tej zaniechano sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Naruszono tym samym art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121 z późn. zm.). Zgodnie z powyższym przepisem, właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia lub oddania w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie.
Wykaz nieruchomości zgodnie z przepisami wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a także zamieszcza się na stronach internetowych tego urzędu. Ponadto informację o zamieszczeniu wykazu właściwy organ – w tym przypadku urząd gminy w Miedźnie – powinien podać do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego położona jest nieruchomość.

Tym samym niewielką, bo około pięcioarową działkę sprzedano, a przeniesienia własności ww. nieruchomości dokonano aktem notarialnym o numerze 5845/2018 z dnia 26 października 2018 r.
W powyższym akcie notarialnym p. Piotr Derejczyk – Wójt Gminy Miedźno potwierdził dokonanie zapłaty na rzecz Gminy Miedźno kwoty 2400,00 zł tytułem ceny sprzedaży nieruchomości.

Z bankowych dowodów wpłat wynika, że wpłata ww. kwoty została dokonana przez nabywcę dopiero w dniu następnym tj. w dniu 27 października 2018 r. Wynika z tego wprost potwierdzenie nieprawdy w dokumentach.

Oczywiście nikt z tak „błahej” sprawy żadnych konsekwencji wobec urzędnika nie będzie wyciągał, mimo to warto wiedzieć, że wójt własnym podpisem sankcjonuje wytworzenie „lewych” dokumentów. I chociaż Sławomir Mrożek pisał – jutro to dziś – tyle, że jutro, trudno uznać, że wójt nie wie, co podpisuje.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

5 myśli na temat “DZIAŁKI TANIO JAK BARSZCZ

 • Avatar
  7 lutego 2020 o 12:05
  Permalink

  Co się tam w tej gminie dzieje????? Najpierw nauczycielka wygrywa sprawy z Derejczykiem w sądzie, później szemrana spraw ze sprzedażą darowizny z MSWiA, teraz szemrana sprzedaż działki i to akurat tej, przez którą “”przypadkowo”” ma przebiegać kanalizacja czy inny wodociąg. A poza tym przecież na jakąkolwiek dyspozycję mieniem gminnym musi wyrazić zgodę Rada Gminy!!!! Sam artykuł jest a przynajmniej powinien być podstawą do wszczęcia przez prokuraturę sprawy z urzędu. Że o CBA nie wspomnę!!! Tak myślę. Dziwię się radnym opozycyjnym, że nic w tej sprawie nie robią!!!
  Myślę, że jak ktoś będzie z uporem maniaka drążył sprawę mienia MSWiA i sprawę sprzedania działki, tam też chodzi o potwierdzenie nieprawdy przez Derejczyka (sprawa zapłaty za działkę), a koniecznie powinien, to Derejczyk i jego przydupasy skończy z prawomocnym wyrokiem jak swego czasu wójt gminy Popów, Świtała!!!

  Odpowiedz
 • Avatar
  7 lutego 2020 o 12:57
  Permalink

  Polska tj piekny kraj jak to mawiał Zulugula😉 kolejny przykład „dobra wspólnego” jesteś przy korycie żresz ile możesz, mały wałeczek, duży wałeczek i pierwszy milion jest, później już samo poleci 😂 Gdyby nie było mediów aż strach pomyśleć gdzie teraz byłby nasz kraj 🤔 Prawa albo się nie zna albo się go nie przestrzega robiąc wszystko pod osłona ciszy bądź nocy. Dyrektorka szkoły nagle jest beee zostaje oczerniania, przegrani dobra wspólnego wszyscy z posadkami dumnie panoszą się po gminie, 6 ton węgla spała się na jedno zebranie wiejskie, w gminie jest tylko jedno OSP, brak klubów sportowych, brak innych stowarzyszeń czy organizacji tak nożna przytaczać już wcześniej wspomniane układziki, wałki, pomówienia, o kulturze aż mi się pisać nie chce… jedno trzeba pamiętać ze karma wraca i to jak widać szybkim tempem….
  pozdrawiam
  Mieszkaniec gorszego sortu

  Odpowiedz
  • Avatar
   7 lutego 2020 o 18:02
   Permalink

   Zajefajnie…… 2400 minus geodeta – krociowy zysk dla Gminy.
   Podobnie było wcześniej z działką w Borowej. Poszła BEZPRZETARGOWO !!!!
   UPS – ale jazda bez trzymanki. Pozdrawiam miłośników jazdy na wrotkach.

   Odpowiedz
 • Avatar
  9 lutego 2020 o 23:01
  Permalink

  No i słuchy chodzą, że podobnie było z działką w Miedźnie, tą na której za wyremontowanym sporym budynkiem stały schowane auta MSWiA, a którą za bezcen kupił syn przewodniczącego rady gminy – PRZYPADEK???

  Odpowiedz
  • Avatar
   10 lutego 2020 o 18:54
   Permalink

   Witam. Ja myślałem, że właścicielem tej ,,Dziupli ” był pan ZB. Bo przecież jako Likwidator
   Kółka Rolniczego , za pracę wypłacił sobie 30 000 tyś. < oświadczenie majątkowe z 2009 lub 2010r.
   A to poszło dla ……………Ta ,,Dziupla ” podobno nie podłączyła się
   bezpośrednio do sieci Kanalizacyjnej , tylko po znajomości ( BRONIMY SWOICH )
   do studzienki Gminnego Punktu Zbiórki Selektywnych Odpadów Komunalnych.
   Gmina zapłaciła, za podłączenie tej studzienki do kanału sanitarnego około 23 000 tyś. + chyba projekt i geodeta. Mieszkańcy ul. Jagiełły płakali i płacili opłatę adiacencką !!!!!!!!
   Ciekawi mnie , kto TU będzie płacił opłatę adiacencką???

   Posesja nr. 15 i 17a z ul. Jagiełły – czy Gmina??? W marcu miną 3 lata i
   <<>>
   No cóż , teraz na wesoło : U Irenci wciąż się kręci u Ignaca się obraca.
   Widać w Gminie CIĘŻKA PRACA.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *