KŁOBUCK. 75. ROCZNICA WYZWOLENIA MIASTA

Kłobuckie koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, a także Zarząd Powiatowo-Miejski Ligi Obrony Kraju z Kłobucka, zorganizowali w dniu 27 stycznia uroczystość poświęconą 75 rocznicy wyzwolenia Kłobucka spod okupacji niemieckiej.

W sali sesyjnej Urzędu Miasta w Kłobucku, o czasach wojny opowiadali zaproszonej na uroczystość młodzieży szkolnej i nauczycielom z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku. jej żyjący świadkowie, mieszkańcy naszego powiatu: zasłużony górnik Franciszek Ochmański i lotnik Jan Puchała. O swoich wspomnieniach i refleksjach dotyczących wojny i jej czasów, opowiedział zebranym, płk Józef Sowa – Prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką z Częstochowy. Wykład wygłosił także, Tadeusz Syguda, autor książki o wojennej historii Kłobucka. Wyświetlono również wzruszający film, pochodzący z zasobów archiwalnych Starostwa Powiatowego, w którym niedawno zmarły kpt. Zygmunt Grzybowski, wieloletni Prezes Koła ZKRPiBWP w Kłobucku, wspomina czasy wojny, okupacji oraz pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Wśród zaproszonych gości, na widowni znaleźli się m.in. Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Wicestarosta Zdzisława Kall, Sekretarz Gminy Kłobuck Sylwia Piątkowska, Andrzej Brzózka, historyk amator i działacz Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka oraz major Jan Trzciński Prezes Zarządu Koła ZKRPiBWP w Częstochowie. Uroczystość prowadził chor. Józef Chyra, Prezes kłobuckiego LOK. Artystycznym dopełnieniem rocznicowej uroczystości było wykonanie kilku patriotycznych pieśni przez przedstawicieli chóru Con Amore z Wręczycy Wielkiej oraz wiersz, w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół nr 2.

Podczas uroczystości płk Józef Sowa wręczył Wicestaroście Zdzisławie Kall medal i dyplom, przyznany przez Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką, za jej zaangażowanie na rzecz kultywowania pamięci o poległych w czasie II wojny światowej żołnierzach i mieszkańcach regionu, aktywną i wieloletnią troskę o pomniki i groby oraz skuteczne przekazywanie tej tradycji pokoleniom młodzieży.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *