PUŁKOWNIK ANDRZEJ STRÓŻNY. NOWY SZEF CBA Z PANEK

W środę, 19 lutego premier Mateusz Morawiecki powołał pułkownika Andrzeja Stróżnego na pełniącego obowiązki szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformował krótko po godzinie 15:00 rzecznik rządu Piotr Müller. Andrzej Stróżny zastąpił na tym stanowisku Ernesta Bejdę, który stał na czele CBA od lutego 2016 roku.

Ernest Bejda został powołany na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego 19 lutego 2016 roku przez ówczesną premier Beatę Szydło. Jego kadencja zakończyła się o północy z 18 na 19 lutego bieżącego roku. „W związku z końcem kadencji szefa CBA Ernesta Bejdy premier Mateusz Morawiecki bardzo dziękuje za jego służbę” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Andrzej Stróżny urodził się 3 kwietnia 1970 roku w Pankach. Również tutaj ukończył szkołę podstawową. W częstochowskich Technicznych Zakładach Naukowych zdał maturę. Następnie został powołany do zasadniczej służby wojskowej, a bezpośrednio po jej zakończeniu w 1992 roku rozpoczął służbę w policji, skąd później trafił do służb specjalnych. Nowy szef CBA z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W policji pełnił m.in. funkcję zastępcy naczelnika w pionie zabójstw, a służbę zakończył w stopnia starszego aspiranta na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu.

Od 2006 roku pełnił służbę w centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2008-2015 zajmował stanowisko Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej ABW, Dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej ABW oraz Dyrektora Departamentu Postępowań Karnych ABW. pracował w pionie zwalczania terroryzmu i pionie kontrwywiadu jako ekspert. W ABW pełnił (od grudnia 2015 roku) funkcję Dyrektora Delegatury ABW w Katowicach.

Całe życie zawodowe pułkownika Stróżnego związane jest ze służbą na rzecz bezpieczeństwa państwa – w służbach specjalnych i policji służy prawie 30 lat. W tym czasie ukończył wiele specjalistycznych kursów, był nagradzany państwowymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem Zasłużony Policjant.

Andrzej Stróżny – Panki, grudzień 2017 rok

Na początku kwietnia skończy 50 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci, na co dzień mieszka w Katowicach. Jego ulubionym hobby jest muzyka, gra na gitarze, śpiewa i komponuje.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *