SACRUM CZY PROFANUM?

Tegoroczne wybory prezydenckie zaplanowano na dzień, w którym we wszystkich kościołach podobnie, jak miało to miejsce przy okazji wyborów z 21 października 2018 roku odczytany będzie psalm 33, w treści którego usłyszymy „Pan miłuje prawo i sprawiedliwość” – to zapewne przypadkowa koincydencja. Zapewne też przypadek sprawił, że na ogrodzeniu kościoła w Miedźnie pojawił się banner wyborczy kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. O czym informują nas mieszkańcy tej miejscowości i nadsyłają zdjęcia na poparcie tej wiadomości.

Czy miejscowy proboszcz pozwolił go tam umieścić i materiał znalazł się na płocie za jego wiedzą i zgodą? Nie udało się o to zapytać tamtejszego proboszcza, telefonu do parafii w Internecie nie ma. Telefon częstochowskiej kurii przy sobocie też pozostaje głuchy, jednak udało nam się dotrzeć z pytaniem do rzecznika archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusza Bakalarza. Pytaliśmy o zgodę na tego typu agitację na obiektach sakralnych.

– Nikt nie zwracał się do nas z prośbą o tego typu zgodę, a takiej by nie otrzymał, niezależnie od kandydata, który chciałby się w ten sposób promować – poinformował rzecznik. Zaznaczył również, że w tej sprawie nikt się z kurią nie kontaktował, nie wyklucza jednak, że materiały wyborcze zawieszono bez pytania o to, a nawet bez wiedzy księży z tamtejszej parafii.

Ogrodzenia obiektów sakralnych, to chyba zły pomysł na kampanię wyborczą, być może to jednak inicjatywa parafian, a miejscowi księża od kilku dni nie opuszczali budynku parafii i sporych rozmiarów płachty nie widzieli. Tę wersję przyjmujemy za wiarygodną, bo zapewne innej nie usłyszymy.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Jedna myśl na temat “SACRUM CZY PROFANUM?

  • Avatar
    7 marca 2020 o 10:35
    Permalink

    Nie jest to raczej przypadek. Pamiętam jak 5 lat temu podczas drugiej tury startował Komorowski i Duda. Nasz proboszcz wyraźnie powiedział do wiernych podczas mszy, dodam jeszcze mszy komunijnej, że dzisiaj jest druga tura wyborów, trzeba iść zagłosować, bo nadszedł czas na zamiany. Przypadkowa sugestia? Nie wydaje mi się.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *