PLEBISCYT MODERNIZACJA ROKU

W 2019 roku zakończono modernizację rynku w Przystajni. Obecnie jest jednym z nominowanych w plebiscycie Modernizacja Roku & Budowa XXI Wieku. To ogólnopolski plebiscyt, w którym można zgłaszać projekty z całego kraju, a następnie głosować na wybrane projekty. Obecnie głosowanie jest już dostępne, wystartowało w poniedziałek, 23 marca. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w sierpniu.

Przestrzeń publiczna w centrum miejscowości Przystajń – Rynek, to obszar o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców. Miejsce sprzyjające nawiązaniu kontaktów społecznych, na którym odbywają się liczne tradycyjne imprezy dla mieszkańców,: kultywowanie tradycji lokalnych, imprezy patriotyczne. Centralną jego częścią jest budynek zabytkowych „sukiennice” z 1915 roku, z odnowioną zewnętrzną elewacją, u podnóża których rozpościera się zagospodarowana przestrzeń płyty rynku. Kompleksowe zagospodarowanie tej przestrzeni obejmuje przebudowę nawierzchni, którą wykonano z płyt granitowych wraz z infrastrukturą techniczną oraz elementy jej wyposażenia: fontanna posadzkowa siedmiodyszowa z mieniącymi kolorami światła, nowoczesne oświetlenie, pylon z nazwą miejscowości Przystajń, , blok informacyjny: który zawiera kontur, kalendarium i herb gminy oraz biografię patrona Rynku. Przestrzeń wypełnia również wiata przystankowa, donice z zielenią, ożywiającą przestrzeń, kosze na śmieci, ławki oraz miejsc postojowych dla rowerów.

Projekt został opracowany na podstawie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wyłonionej w drodze konkursu, który skierowany był do studentów i młodych architektów. Nagrodzone koncepcje zostały poddane ocenie mieszkańców i z nich została wybrana jedna: autorstwa inż. Arch. Justyna Gondro, Częstochowa, inż. arch. Anna Kowalska, Częstochowa, Justyna Skwara, Praszczyki na podstawie której, został opracowany projekt zagospodarowania płyty Rynku w miejscowości Przystajń. Cała przestrzeń przyciąga swoją uwagę zarówno w dzień eksponując przepiękne zabytkowe sukiennice a wieczorem eksponując fontannę barwną tęczą świateł a także pięknie podświetlonymi arkadami „sukiennic”.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *