BOCIANY BUDUJĄ GNIAZDO

Według ornitologów, co piąty bocian na świecie, wakacje spędza w naszym kraju. Wierzymy na słowo. Jakkolwiek nie jest z tym gatunkiem, to Klekot – bociek z Wilkowiecka przyleciał do gminy Opatów – jak co roku od lat.

#LOTdodomu w jego wykonaniu trwał kilkanaście dni, a po powrocie domu nie zastał. Gniazdo zostało usunięte 9 marca przez zakład energetyczny, który otrzymał zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na jego usunięcie. Uwarunkowane ono zostało posadowieniem nowego gniazda w innym miejscu – takie działania miały być podjęte. Mówiła o tym odpowiedź, którą uzyskaliśmy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach:

Przeniesienie bocianiego gniazda odbyło się za naszą zgodą. Decyzję w tej sprawie wydaliśmy 27 lutego br. Określiliśmy w niej termin wykonania prac (do 20 marca lub od 15 września do 31 grudnia 2020 r.) oraz działania kompensujące zniszczenie starego gniazda (przeniesienie jego części na platformę zamontowaną na słupie przy ul. Szkolnej 1 w Wilkowiecku)”.

Siedlisko bociana na słupie energetycznym w Wilkowiecku zakwalifikowano do usunięcia więc zostało zrzucone. Gdzie zakład przygotował nowy dom dla bociana nie udało się nam ustalić. Bociek z góry widzi lepiej, zapewne jednak też nowego domu wybudowanego przez Tauron nie znalazł, bo bez zbędnych ceregieli rozpoczął budowę nowego w miejsce usuniętego dwa tygodnie temu przez ludzi.

J.B.

J.B.

redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *