2016-03-23. Trwa ogólnopolski konkurs Młody Muzyk Roku na najlepszego młodego muzyka. Już za niecałe dziesięć dni 31 marca TVP Kultura pokaże koncert półfinałowy, w wyniku którego zostanie wyłonionych sześciu finalistów. Nie byłoby w tym dla nas nic szczególnego gdyby nie fakt, że do półfinału został zakwalifikowany 14 letni obecnie Karol Mastalerz z Wręczycy Wielkiej - najmłodszy uczestnik tegorocznej edycji.

Piąta edycja Młodego Muzyka Roku, którego współorganizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca wraz z TVP Kultura. To spektakularna akcja promująca młode talenty, ze średnich szkół muzycznych. Do tegorocznego ścisłego grona finalistów zaklasyfikowali się:

Lennard Czakaj (Trąbka), PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu
Sara Dragan (Skrzypce) OSM II st. w Legnicy
Łukasz Dyczko (Saksofon) POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Marta Gidaszewska (Skrzypce) POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu
Rozalia Kierc (Fortepian) PSM II ST. Im Wł. Żeleńskiego w Krakowie
Anna Krzyżak (Altówka) POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Jakub Langrzyk (Puzon) PSM II st. Im. Karola i Antoniego Szafranów w Rybniku
Antoni Majewski (Wiolonczela) II st. PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
Karol Mastalerz (Saksofon) POSM II ST. im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie
Daniel Mieczkowski (Flet) OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie
Kamil Pacholec (Fortepian) OSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
Marianna Żołnacz (Flet) ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

W ostatnim czasie prezentowano sylwetki finalistów, a już 31 marca odbędzie się koncert półfinałowy, którego transmisja odbędzie się w TVP Kultura.

Czego można dowiedzieć się na oficjalnym profilu "Młodego Muzyka Roku 2016"?

Karol Mastalerz pochodzący z Wręczycy Wielkiej ma 14 lat i jest saksofonistą. Uczy się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole muzycznej II stopnia im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Na koncie ma wiele sukcesów w konkursach szkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Był zwycięzcą m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Solistów w Jaworznie, Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie, Śląskiego Konkursu Instrumentów Dętych „Drewno dla najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej, Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku. Występował jako solista w Filharmonii Częstochowskiej oraz w szkołach muzycznych na terenie Śląska. Jako członek orkiestry dętej brał udział w koncertach z udziałem gwiazd polskiej estrady - Zbigniewa Wodeckiego, Justyny Steczkowskiej, KAYAH, a niecałe dwa tygodnie temu Maryli Rodowicz (o czym obszernie pisaliśmy). Wystąpił jako solista w Teatrze Narodowym w Warszawie podczas festiwalu „Szalone Dni Muzyki 2015”.


Karol Mastalerz, to mieszkaniec Wręczycy Wielkiej. Karol jest dumą rodziców i nauczycieli, którzy mają okazję z nim pracować, a teraz na pewno będzie również dumą dla włodarzy gminy Wręczyca i powiatu. W tak prestiżowej imprezie nie pojawiają się gwiazdy "prosto z ulicy", które potrafią spektakularnie gwizdać, udawać ptaki czy uprawiać inne formy muzyki nie będącej jednak sztuką. Mimo młodego wieku Karol ma wybitne osiągnięcia muzyczne/

Karol naukę gry na saksofonie rozpoczął w wieku 8 lat w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. Rok później podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie w klasie saksofonu prowadzonej przez p. Roberta Gudaję. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej I stopnia rozpoczął naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia przy Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Obecnie jest uczniem II klasy POSM II stopnia. Jako solista występował m.in. w Filharmonii Częstochowskiej, w szkołach muzycznych na terenie woj. Śląskiego oraz brał udział w warsztatach prowadzonych przez st. wykł. Bernarda Steuera (AM Katowice), dr Pawła Gusnara ( UMFC Warszawa , AM Łódź).

Podczas nauki brał udział w licznych konkursach szkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych , w których zajmował czołowe miejsca. Jest również dwukrotnym laureatem Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy. W listopadzie 2015 r. brał udział w IV Mistrzowskim Kursie Klarnetowo-Saksofonowym w Jastrzębiu-Zdrój, podczas którego miał okazję pracować z czołowymi wykładowcami z terenu Polski i zagranicy. Poszerzył tam swoją wiedzę i technikę wykonawczą. Oprócz nauki w szkole muzycznej, swoją pasję gry na saksofonie rozwija w Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej, prowadzonej przez p. Bartłomieja Piętę. Orkiestra zajmuje czołowe miejsca na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Wykonując partie solistyczne brał udział z tą orkiestrą w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym chórów i orkiestr w Paryżu - „ 4” Paris Music Festiwal w sierpniu 2014 r., Międzynarodowym Festiwalu Rasteder Musiktage w Niemczech (07.2013) otrzymując Złoty medal z wyróżnieniem, X Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „ Złota trąbka 2013” w Kozach otrzymując Grand Prix, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Musikfest 2012 w Vordingborg w Danii zdobywając Puchar dla najlepszej zagranicznej orkiestry.

Występował również podczas koncertów nadzwyczajnych z „Gwiazdami” estrady polskiej – Zbigniewem Wodeckim, Justyną Steczkowską, Kayah oraz Marylą Rodowicz (kilka dni temu) we Wręczycy Wielkiej. Trzy lata temu został członkiem kwartetu saksofonowego. Z tym zespołem występował m.in. w Filharmonii Częstochowskiej, Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Chorzowie oraz podczas XXXIV Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu w 2015r.
Ponadto gra w szkolnej orkiestrze symfonicznej, z którą koncertuje na różnych prestiżowych festiwalach i konkursach . We wrześniu 2015r. wziął udział w kolejnej edycji festiwalu „Szalone Dni Muzyki”, który odbył się w warszawskiej Operze Narodowej.

Muzyka jest największą pasją Karola, choć mimo iż jest dość niezwykłym nastolatkiem ma też zwyczajne hobby, na które czasem znajduje czas. Jak jego koledzy lubi sport, motoryzacje i pasjonuje go historia. Miejmy nadzieję, że Karol będzie tworzył historię polskiej muzyki, jest na pewno na doskonałej ku temu drodze patrząc na jego dotychczasowy dorobek muzyczny. Powodzenia Karolu

Opracowanie: Jarosław Brzęczek
Zdjęcia: Zuza Gąsiorowska
Fragmenty informacji z https://www.facebook.com/MlodyMuzykRokuTVP/

Reklamy

Najnowsze na stronie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Reklamy

Farmer