2015-10-27. Rozmowa z Małgorzatą Izydorczyk z GOK-U w Przystajni.

 

 

Zapraszam do czytania.

Sporo się dzieje ostatnio wokół GOK-u Przystajń. Niedawno dzieciaki z orkiestry odwiedziły z występami Berlin, teraz wystawienie obrazu hafciarek z Działoszyna, kto zarządza pomysłami?

M.I.  Nie tylko dzieciaki bo i starsza kadra też (będzie im miło, że ich odmłodzono:) w przyszłym roku planują wyjazd, tym razem Węgry. Jeżeli mówimy o obrazie, to z powodu znacznych rozmiarów, obraz nie zmieści sie w sali w GOK-u i musi być wystawiony w Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Przystajni. Wymiary obrazu to ok. 9,20 x 4,05 m. za duży na wystawienie w GOK przy OSP.

Jak to się stało, że obraz dotarł do Przystajni?

M.I. Fundacja, która jest właścicielem tego obrazu, przedstawiła swoją ofertę  panu Wójtowi i tak po przedyskutowaniu, ustaliliśmy wspólnie, że warto pokazać naszym mieszkańcom tak ciekawą pracę, tym bardziej, że jest to dość wierna reprodukcja , a oryginału nikt nam z Wrocławia nie udostępni :)

Po zapoznaniu się z ofertą fundacji i decyzji o jego sprowadzeniu, uznaliśmy wspólnie, że termin listopadowy będzie najbardziej odpowiedni dla pokazania go publiczności i mieszkańcom.

Czy to prawda, że w związku z wystawieniem obrazu pojawi się w Przystajni specjalnie ściągnięty aż z Torunia historyk, który będzie opowiadał o ciekawostkach związanych m.in. z bitwą?

M.I. Obraz będzie można oglądać od 13.11.2015 do 16.11.2015. Na 13 listopada zaplanowano uroczyste otwarcie, na które przybędzie prezes fundacji, który przybliży wszystkim historię i sam pomysł powstania obrazu. O część artystyczną w tym dniu zadbają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borze Zajacińskim, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Śpiewaczy Koniczynki. Tyle mogę powiedzieć już dzisiaj, wystąpi Michał Kula z teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz laureaci konkursu recytatorskiego. Toruński historyk i przewodnik potwierdził swoją obecność, będzie  naszym gościem i animatorem 15.11.2015, w niedzielę. Jak mawiają „mądrego to i dobrze posłuchać” – warto za tym ludowym porzekadłem przyjść i wysłuchać ciekawych opowieści świetnego gawędziarza, który ze swadą, w ciekawy sposób opowie o samym obrazie, jego (oryginału Jana Matejki - red.) powstaniu i historii, którą przekazuje.. W planach ponadto zabawy historyczne, quizy, bicie okolicznościowych monet, scenki i ubiory z epoki.

Skąd pomysł akurat na człowieka z kujawsko-pomorskiego, to przecież całkiem daleko, co łączy Przystajń z Toruniem?

M.I. Mieliśmy okazję korzystać z usług historyka, będącego certyfikowanym przewodnikiem po mieście Toruniu. To człowiek o ogromnej wiedzy historycznej i doskonałych talentach animatorskich, uznaliśmy, że warto spróbować zaprosić go do Przystajni.

W Toruniu jedną ze współczesnych atrakcji dla zwiedzających jest fantastyczna makieta miasta zrobiona ze zbędnych mieszkańcom kluczy, które oddali na rzecz miasta właśnie w tym celu. Słyszałem, że wójt Henryk Mach wyraził nadzieję na podobną inicjatywę w podległej jemu gminie. Kiedy ruszacie ze zbiórką? I czego to będzie makieta?

M.I. Toruńska makieta przedstawia stare miasto i została zrobiona po zbiórce starych niepotrzebnych nikomu kluczy pośród mieszkańców Torunia. Wójt Henryk Mach mając okazję oglądać ją w czasie wycieczki do Torunia rozważał przeniesienie pomysłu na nasz lokalny grunt. Jeśli coś będzie w tym kierunku robione, to z pewnością przy jakiejś rewitalizacji rynku i sukiennic. Co makieta miałaby przedstawiać? Trzeba o to zapytać pomysłodawcę, jednak z rozmowy wynikało, że chodzi o stworzenie mapy naszej gminy z zaznaczeniem na niej zabytków i charakterystycznych, wartych odwiedzenia miejsc.

Wystawienie "Bitwy Pod Grunwaldem" to już za kilka dni, wypada zaprosić wszystkich czytelników, może to Pani zrobić za pośrednictwem Kulis, oddaję głos:

M.I.  Zapraszam wszystkich na uroczyste otwarcie 13 listopada na godz. 16.30 do hali sportowej w Przystajni.

Na sobotę 14 listopada zapraszam wszystkim miłośników scrabble na  „Pojedynek Scrabblowy” w Przystajni (bitwa przy haftowanej replice obrazu - turniej rankingowy), szczegóły na http://www.pfs.org.pl/.

W niedzielę 15 listopada zapraszamy na wieczornicę, o część artystyczna w tym dniu zadbają uczniowie z Zespołu Szkół w Przystajni, posłuchamy koncertu w wykonaniu naszej Orkiestry Dętej, zaśpiewa Karolina Jędrak - nasza utalentowana muzycznie mieszkanka, wystąpi również Zespół Śpiewaczy Lawenda oraz przewodnik z Torunia.

Co poza obrazem dzieje się w podległej Pani placówce. Pomijam oczywiście codzienną żmudną pracę biurową, jakie kolejne pomysły na zagospodarowanie czasu mieszkańców?

M.I. 10 listopada jak co roku odbędzie się turniej o Puchar Wójta Gminy Przystajń w piłce siatkowej oldbojów z okazji "Dnia Niepodległości". W rozgrywkach zawsze udział biorą drużyny z powiatu i nie tylko. W poniedziałek i wtorek 16 i 17 listopada planujemy specjalne lekcje historii dla szkół i przedszkolaków, związane właśnie z Bitwą. Pojawi się również okolicznościowy plakat informujący o obrazie.

Co jeszcze uda się zrealizować w tym roku?

M.I. W sali GOK-u można obecnie oglądać obrazy autorstwa pana Jerzego Omelczuka. Są to unikatowe obrazy namalowane ustami, bez użycia rąk. Bardzo chciałabym zaprosić ich autora, pana Jerzego do Przystajńskiej szkoły na niesamowite warsztaty malarskie, gdzie uczniowie mogliby zobaczyć jak maluje. Myślę, że się to uda zrealizować jeszcze w listopadzie. A w planach poza tym: Mikołajki wspólnie ze Szkolnym Klubem Wolontariusza, kilka rozgrywek sportowych (tenis ziemny, stołowy), być może również inne ciekawe zajęcia, o których już teraz myślimy ale za wcześnie, by o nich mówić.

Jakie plany GOK-u na 2016?

M.I. W 2016r. - marzy mi się kino w GOK-u, dla tych, którzy nie mają okazji skorzystać z kina w Częstochowie (z wielu powodów). Jest sporo ciekawych filmów wartych obejrzenia, które na pewno możemy wyświetlić w Przystajni, byłaby to ciekawa atrakcja dla mieszkańców - jak sądzę. Korzystając z okazji dodam, że  większość imprez, to dzieło i współudział kilku placówek. Ze względu na znikomą liczbę kadry w GOK-u, za co chcę im serdecznie podziękować. Dodam również, że na co dzień do GOK-u zapraszamy na jogę, zumbę, kółko plastyczne, warsztaty teatralne, taniec breakdance, można zapisać się również do orkiestry, działają dwa zespoły śpiewacze i inne. Harmonogram pracy GOK-u dostępny jest też w Internecie, www.gminaprzystajn.pl

Dziękując za rozmowę polecam czytelnikom obejrzenie wystawionego obrazu i poszukiwanie już dziś zbędnych kluczy, których w każdym domu pełno na makietę gminnych zabytków, których w końcu niemało od sukiennic w rynku począwszy na zabytkowym młynie w nomen omen Klucznie kończąc.

Opracowanie i zdjęcia: Jarosław Brzęczek

Reklamy

Najnowsze na stronie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Reklamy

Grzyb