Zmieniono ostatnie nazwy ulic łamiące ustawę dokomunizacyjną w Kłobucku. Ustawa ta nakazuje samorządom zmiany nazw miejsc publicznych propagujących ustrój totalitarny. Instytut Pamięci Narodowej wskazuje planowane do zmiany nazwy ulic, placów, skwerów itp., samorządy miały jedynie dokonać zmian.

W Kłobucku pomiędzy ulicami Rommla, a 11 Listopada - ocalała niezmieniona ulica 9 maja. To Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II Wojny Światowej w Europie. Problem w tym, że dzień ten obchodzony jest 8 maja przez większość państw, natomiast 9 maja obchodzono w tzw. bloku wschodnim. Jak informuje zapytany przez naszą redakcję pracownik oddziału IPN w Katowicach Tomasz Gonec – nazwa musi zostać zmieniona. Czas na to jednak upłynął 1 września ubiegłego roku. Rada Miejska w Kłobucku w poprzedniej kadencji zajmowała się tym problemem, wtedy zmianę nazwy ulicy odrzucono.

Ostatecznie przemianowano nazwy kłobuckich ulic, które w myśl ustawy propagowały system komunistyczny. Nazewnictwo  uległo zmianie i tak ulica „9 Maja” od 20 marca br. to ul. Paderewskiego, a „17 Stycznia” to teraz ul. Hutnicza. Zmiany ulicy nie niosą kosztów dla wymieniających między innymi prawo jazdy czy inne dokumenty, co wynika z ustawy, w dodatku dokumenty z poprzednią nazwą ulic zachowują ważność. W takcie ostatniej sesji pojawił się argument o opieszałości urzędu w związku ze zmianami, które – dokonane przed 2 września ubiegłego roku (data graniczna do zmian nazewnictwa to 1.09.2018) również byłyby bezpłatne.

Teraz jednak decyzja o zmianie nazewnictwa ulic zapadła poza Radą Miasta. Radny Witold Dominik podkreślił w wypowiedzi w trakcie sesji, że jest dla niego oczywiste, iż udział rady nie zawsze jest potrzebny, zwykle jednak to rada powinna mieć wpływ na takie zmiany. Jak dodał - nie uważa, że ulica Hutnicza ze względu na pobliskie Drukarską i Górniczą jest dla nich bliskoznaczna i nazwy mogły być inne. Burmistrz Jerzy Zakrzewski stwierdził jednak, że o nazwie przesądził zarząd osiedla, który zdecydował, by „17 Stycznia” przemianować na Hutniczą, a „9 Maja” na Paderewskiego.

 

Radny Witold Dominik

Jakkolwiek nie było, trudno znaleźć powody na opieszałość w zmianie nazw dwóch ulic, skoro wszystkie samorządy od dawna wiedziały, że terminy upłyną 1 września ubiegłego roku. Czym więc spowodowana była obstrukcja ustawy dekomunizacyjnej przez miejskich urzędników w Kłobucku?

Reklamy

Raftynk

Najnowsze na stronie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Reklamy

Luk-Pol