• 1
 • 2
 • 3
 • 4

2016-03-19. W Sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 3 przy ul. Skorupki 46– Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kłobucku zorganizowała V już Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych.

Już w korytarzu szkoły można było zapoznać się z wieloma ludowymi wyrobami lokalnych KGW, po wejściu na salę gimnastyczną ludzie na diecie mieli trudną decyzję do podjęcia „should I stay, or should I go” ;). Wielkanocne stoły aż uginały się od potraw typowych dla polskiej tradycyjnej, świątecznej obfitości. Przy drzwiach ulokowały się stoiska szkoły współorganizującej Prezentacje z mapami powiatu, pocztówkami i koszem jabłek, zaraz obok para uczniów informowała wszystkich, że są ze skorupki czemu towarzyszyły piękne żółte tulipany i przyglądający się z boku zając. Po lewej stronie, pod oknem zaczął się horror dietetyków ;). Stół zapełniony wędlinami, szynkami, przeróżnymi wyrobami garmażerii do tego ogromny tort w kształcie zająca obsypany wiórkami kokosa, udekorowany rodzynkami, migdałami i wzbudzający nagły przyrost apetytu. Kolejny stoisko to krzepickie liceum z tradycjami sięgającymi 70 lat obchodzonych w roku ubiegłym, z którego przedstawiciele nosili charakterystyczne koszulki z napisem LO Bronek. Na stosiku m.in. Żurek Uczniowski i Masełko Chrzanowe wyglądające niczym atrakcje z babcinego kredensu z czasów, gdy sięganie po nie budziło dreszczyk emocji na myśl o skórzanym pasku dziadka…, do tego symboliczny chleb, atrakcyjne babki na i za stołem. Całość bardzo gustownie przedstawiona, zachęcała do spędzenia czasu przy stosiku. Następne stoiska to już KGW Wręczyca Wielka, później Miedźno, Popów i Przystajń. Na każdym ze stołów, ogrom atrakcji kulinarnych, które możecie Państwo zobaczyć na dołączonych zdjęciach. Po prawej stronie sali swoje prezentacje stołów miały panie z Łobodna, Lipia (KGW Kleśniska), z Panek (KGW Kostrzyna), Opatowa (KGW Wilkowiecko) i Krzepic (KGW nomen omen Zajączki). Na stołach wszystkich wystawców podobnie jak na przeciwległej ścianie pięknie przygotowane i zaprezentowane mazurki, galaretki, ciasta, torciki, makowce, strucle i dziesiątki różnorakich wyrobów garmażeryjno wędliniarskich. Stoisko z Panek podkreśliło miejscowe tradycje stolarskie poprzez ogromne jajo-półkę ze sklejki, na którym zaprezentowano różne ciasta, zające i baranki – wszystko to na zdjęciach.

W tym roku przypada 150 rocznica KGW, jest to więc dość szczególna do świętowania okazja i zarazem jubileuszowa V Powiatowa Prezentacja. Po obejrzeniu wszystkich stołów, kilkanaście minut po godzinie 15 Starosta kłobucki Henryk Kiepura rozpoczął uroczystość słowami „(…) witam na gościnnej ziemi kłobuckiej…”. Następnie powitał zgromadzonych gości w tym przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich Bernadettę Niemczyk, Dyrektora Regionalnego Związku Rolników,  Kółek i Organizacji Rolniczych Ireneusza Blukacza, Małgorzatę Niemczyk, ks. Kapelana, pułkownika Stanisława Wróblewskiego, Helenę Sikorę, komendanta policji Andrzeja Wystalskiego, Ryszarda Wójcika, samorządowców powiatu kłobuckiego, burmistrza kłobuckiego, wójtów, przewodniczących rad, członków zarządu powiatu kłobuckiego, dyrektorów szkół, mediów i wszystkich przybyłych na Prezentacje gości. Następnie rozpoczęła się część artystyczna w tym uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku, Szkoły Podstawowej w Opatowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łobodna. Szczególnej uwadze polecam występ dzieci ze szkoły w Opatowie, jedna z dziewczynek miała bardzo interesujący głos i warto byłoby takiego talentu nie zmarnować. Przemówienia w części oficjalnej i fragmenty występów zostały przez nas utrwalone i są dostępne w dalszej części artykułu.

Organizatorami V Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych były: Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich, Rada Powiatu oraz Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku.

Opracowanie, zdjęcia i materiał wideo: Jarosław Brzęczek

Reklamy

Najnowsze na stronie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

Reklamy

Robokop