• 1
 • 2
 • 3
 • 4

2016-01-18. Dwadzieścia cztery, dobra liczba. Właśnie po raz dwudziesty czwarty zagrała WOŚP. Jako, że bliska koszula ciału, nie będziemy zajmować się szacunkami dla całego kraju ale przyjrzyjmy się tym najbliższym nam powiatowym zbiórkom i kwestom. Co wiadomo na tydzień po corocznej akcji ludzi dobrej woli o otwartych sercach i portfelach?

W samym Kłobucku finał został przygotowany przez ZHP Hufiec Kłobuck gdzie szefem sztabu była Danuta Papierz oraz współorganizatora w postaci Miejskiego Domu Kultury i Pani Olgi Skwary. W całe przedsięwzięcie było zaangażowanych jak co roku setki osób, których nie sposób z nazwiska wszystkich wymienić. Jak zaznacza w rozmowie podharcmistrz Danuta Papierz, bezpośrednio do puszek zostało wytypowanych sześćdziesięcioro dzieci, które kwestowały w asyście uczniów szkół z terenu znacznej części powiatu w tym m.in. Kłobucka, Łobodna, Kamyka, Libidzy, Białej, Miedźna, Opatowa, Parzymiech, Złochowic, Iwanowic, Waleńczowa i Popowa. W akcję zostali zaangażowani nauczyciele, uczniowie, a często i rodzice dzieci ze szkół w powyższych miejscowościach. W Kłobucku kwestowanie i okolicznościowe imprezy odbywały się na rynku i MOK-u, gdzie zbiórce pieniędzy towarzyszyło wiele okazjonalnych akcji urozmaicających kwestę WOŚP. Odbywały się koncerty, zgromadzili się motocykliści z koła SKL Dragon, pomagały kłobuckie przedszkola nr 1 i 4, Koło Gospodyń Wiejskich, zaangażowany był m.in. Królleski Burger, nie można również nie wspomnieć o włodarzach miasta i powiatu oraz policji i straży pożarnej, które pomagały w zbiórce pieniędzy.

W naszym powiecie prócz Kłobucka sztaby znajdowały się we Wręczycy Wielkiej w Zespole Szkół (Anita Mazik), GOKSiR w Przystajni (Małgorzata Izydorczyk), w Zespole Szkół w Krzepicach (Bożena Drab) oraz w GOKiS-ie w Pankach (Renata Ługowska).

Ogółem udało się zebrać w sztabie kłobuckim 37 663,64zł, sztabie krzepickim około 15 tys.zł, pankowskim prawie 5500zł. Razem kwotę znaczną, która na pewno zmarnowana nie będzie, bo jak pokazują wcześniejsze finały, ilość zakupionych urządzeń rośnie z roku na rok. Ogółem w naszym województwie zebrano około 5mln 323tys.zł

W pankowskim finale przez ponad dziewięć godzin odbywały się towarzyszące Orkiestrze turnieje w piłkę siatkową. Rywalizacja zespołów trwała na dwóch boiskach, gdzie uczestniczyło dwanaście drużyn, które zjechały do Panek na finał. Drużyny były mieszane (trzy kobiety i troje mężczyzn), jako wpisowe uznano dobrowolne datki na rzecz WOŚP. Zaskakujące było zaangażowanie się w amatorski turniej wielu klasowych zawodniczek, które przyjechały m.in. z Częstochowy, Zabrza, Siemianowic, a nawet odległych Kielc. Na co dzień grające  w drugo i trzecioligowych zespołach żeńskich, zaprezentowały niezmiernie wysoki poziom nieoczekiwany i niespotykany na zawodach amatorskich, zorganizowanych przy okazji prowincjonalnych w końcu zawodów. Turniej wygrało „Dzieło Przypadku”, w którym zdecydowanie wyróżniała się drugoligowa siatkarka Anna Piątek z Częstochówki, natomiast w „Czarnych Jagódkach Patrycja Wardęga z chorzowskiej trzecioligowej Silesii Volley.  MVP turnieju została wybrana Kamila Okularczyk (Tajfun Blachownia), natomiast najlepszym zawodnikiem uznano Mateusza Knysaka (Dzieło Przypadku / Victoria Biała).  Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy, a trzy najlepsze zespoły uhonorowano pucharami i medalami z logo Orkiestry. Ostateczna klasyfikacja turnieju:

I. Dzieło Przypadku II. Minions Volley Team, III. Tajfun Blachownia, IV. Nie Teraz, V. Bombarda, VI. Abstynenci, VII. Ryboflawina, VIII. Masters, IX. Czarne Jagódki, X. No Fear, XI. Syn Biskupa, XII. Expert Team.

W tym miejscu już dzisiaj chciałbym zaprosić w imieniu organizatorów do charytatywnego koncertu, który odbędzie się 30 stycznia na Pankowskiej hali sportowej. W roku ubiegłym zbierano pieniądze dla potrzebującej Wioletty Pytel, w tym roku prócz niej pieniądze mają być przekazane jeszcze jednemu potrzebującemu, szczegóły już w przyszłym wydaniu Nowin. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że w ramach koncertu charytatywnego wystąpią pankowskie Leśne Ludki, Eternal Spiritis z Częstochowy oraz miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta, zaproszono również inne zespoły, które obiecały wystąpić w Pankach. W trakcie koncertu odbędzie się kilka licytacji bardzo ciekawych gadżetów kolekcjonerskich. Wiadomo już na pewno, że wystawione zostaną rękawice bokserskie Andrzeja Gołoty, przekazane przez jego żonę Mariolę, piłka podpisana przez Kubę Błaszczykowskiego, oraz wiele innych cennych przedmiotów, w tym płyty pozyskane przez Leśne Ludki podczas prawie trzydziestu ubiegłorocznych koncertów od zaprzyjaźnionych kapel z podpisami, a także jak można się spodziewać - ich debiutancką płytę, jeszcze ciepłą, bo nagraną kilka dni temu.

Opracowanie: Jarosław Brzęczek

Zdjęcia Krzysztof Świtalski


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Reklamy

Droś-Sawicki

Najnowsze na stronie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

Reklamy

Luk-Pol